Ubu se baví Na Zábradlí

Ubu se baví je nový autorský projekt režiséra a člena divadelního seskupení Vosto5 Jiřího Havelky. Představení s podtitulem "aerodynamická ubunalita" je variací na cyklus černých grotesek Alfreda Jarryho o Otci Ubu a jeho roztodivných příhodách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Havelka ve studiu RW | Foto: Radio Wave

Hlavní myšlenkou je zábava jako útěk před strachem a úzkostí. Čeho všeho jsou dnes lidé ochotní se vzdát v zájmu pohodlí a bezpečnosti? Děj hry je zasazen do trupu letadla a herci sedí zády k publiku, které tím získává větší dojem zapojení do hry.

Úplně první Král Ubu vznikl v roce 1885 jako studentská recese na gymnáziu v Rennes. V Divadle Na zábradlí měla tato hra premiéru v roce 1964 v úpravě Jana Grossmana a Miloše Macourka a režii Jana Grossmana a stala se kultovní inscenací. Diváky tehdy Král Ubu zajímal především jako prototyp socialistického byrokratického blba. Bez slova "socialistického" se tento příměr dá použít i v dnešní době.

Z představení Ubu se baví | Foto: Martin Špelda

Jiří Havelka při přípravě hry Ubu se baví posadil herce do letadla a nechal je improvizovat na jarryovské téma. Scénu navrhl Dáda Němeček, kostýmy Lela Geislerová a o hudební design se postarali Midi Lidi. V inscenací hrají Natálie Drabiščáková, Ladislav Hampl, Pavel Liška, Kristina Maděričová, Petr Čtvrtníček a další. O dva dny odložená první premiéra se odehrála v pondělí 22. března, druhá je ve středu 3. března. První repríza je plánována na 18. března.

Rozhovor o prvním režijním počinu Jiřího Havelky v divadle Na Zábradlí si poslechněte zde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Režisér Jiří Havelka hovoří o představení Ubu se baví

Veronika Mayerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme