V 60 letech zemřel dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jan Kašpar

Ve věku 60 let zemřel v úterý večer dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana Jan Kašpar. V divadle začal v roce 1975 jako technik, postupně se dostal i na jeviště. V hraní mu nezabránil ani úraz, po kterém skončil na invalidním vozíku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kašpar, | Foto: Alžběta Švarcová

V jednom z rozhovorů pro Český rozhlas vzpomínal Jan Kašpar právě na to, jak mu Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem pomohli po úrazu. Navštívili ho, když ještě ležel v nemocnici.

„Řekli mi, že budu hrát, a já na to, že v žádném případě… Ale stalo se, že jsem se napřed vrátil k technice, kde jsem zvučil. A těsně před revolucí po mém úrazu psali kluci Blaník, kam už napsali sedací roli Smyla – no a najednou jsem byl na jevišti,“ usmíval se v tehdejším rozhovoru Jan Kašpar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Jana Kašpara, svého divadelního kolegu a přítele vzpomínal Václav Kotek - manažer Divadla Járy Cimrmana

Naposledy hrál původně kulisák, později stálý člen souboru, ve hře České nebe, nejraději měl ale starší hry z repertoáru divadla.

„Akt, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Němý Bobeš nebo Hospoda na mýtince, to jsou pro mě základní hry. Samozřejmě Záskok a České nebe jsou pro mě z těch nových ty nej,“ říkal.

Velký aplaus sklidil jako principál a zvědavý invalida Karásek právě v Záskoku. Ve Švestce hrál Sváťu Pulce a jako náčelníka Karla Němce si ho lidé budou pamatovat ze hry Dobytí severního pólu.

Svěrák: Dozvěděl jsem se to, když jsem dohrál Smrtku

Jeden z autorů Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák se o smrti Jana Kašpara dozvěděl spolu s kolegy po představení.

„Kde, představte si, já jsem hrál Smrtku s kosou a tam říkám: Jsem tady. A když skončil potlesk, tak už ve dveřích čekal Mareček – to je jeden z našeho souboru, Marek Šimon – a říkal: Honza umřel. Tak mě polil mráz,“ řekl Zdeněk Svěrák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Jana Kašpara zavzpomínal jeden z autorů Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěráík

Smrt Jan Kašpara však nebyla nečekaná. Podle Zdeňka Svěráka měl jeho kolega vážné problémy už posledních čtrnáct dní.

„A poslední týden už to nebylo k životu. Takže doktoři nás upozornili na to, že to máme očekávat. A já jsem byl svým způsobem rád, že už přestal trpět, protože to už nebyl on,“ poznamenal Svěrák.

Svého kolegu popsal jako činorodého člověka. Než se dostal na vozík, byl to prý „neposeda“.

„A teď si představte, co ten osud zařídil, že v 36 letech ho posadil na vozík a bylo po čilosti. Ale Honza se s tím vyrovnal tak statečně, že ho za to nepřestávám a nepřestanu obdivovat. Protože on nikdy nedával najevo, že trpí, že má černé myšlenky. Ne, on byl vzorem: Heleďte se, jak se dá k životu přistoupit, i když vás tluče hlava nehlava,“ podotkl Svěrák.

Zavzpomínal, jak se Kašpar z kulisáka stal hercem a dostal se nejdříve k malým rolím a pak i k velkým. Ty vozíčkářské mu autoři psali přímo na tělo.

„To divadlo tak miloval – všechny jeho podoby, jak osvětlování scény, tak zvučení, tak stavbu a koneckonců i hraní, že se s ním odmítal rozloučit a tak jsem zažili takový zázrak, že 19. května – to je nedávno – hrál v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký Děda Vševěda, a to s kyslíkovou bombou na zádech, takže mu hadičky šly k nosu. A divákům to vůbec nevadilo,“ vzpomínal Zdeněk Svěrák.

K divadlu patřil, vzpomíná Kotek

„Byl to člověk, který souborem žil, a jak sám říkal - když pak spadl z toho stromu a měl úraz na páteři – divadlo ho natolik zapřáhlo, že zapomněl i fňukat,“ připomněl Václav Kotek, manažer a člen Divadla Járy Cimrmana.

Kotek také zdůraznil, že Jan Kašpar miloval, když se diváci smáli. Divadlo prý dělal s chutí a radostí, patřil k němu.

„Stále nabízel, nápady, pořád něco vymýšlel, dokreslení toho, co děláme. Byl spravedlivý, tolerantní, choval se bezvadně, někdy drsně,“ zavzpomínal s úctou Václav Kotek.

Zemřel herec Jan Kašpar, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmanna - archivní foto | Foto: ČTK

Milan Kopp, Tereza Jelínková, Martin Karlík, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme