V bohnické léčebně vyzkouší terapii cirkusem

Cirkus může sloužit kromě pobavení i jako forma terapie pro léčbu psychicky nemocných lidí. V pražské Psychiatrické léčebně v Bohnicích o tom budou na čtyřdenní mezinárodní konferenci Educircation debatovat cirkusáci a lékaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze na Hagiboru začal festival Cirkus Cirkus. | Foto: Filip Jandourek

„Je to způsob jak pracovat s problémovou mládeží, psychicky nemocnými nebo mentálně postiženými. Jde o využití cirkusových technik a cirkusového umění pro terapeutickou práci, taková terapie cirkusem,“ vysvětluje ředitelka centra pro nový cirkus Cirqueon Šárka Maršíková.

Na akci se sjedou lektoři a terapeuti z pěti zemí, kteří si budou vyměňovat zkušenosti. Společným jazykem bude angličtina, šéfka Cirqueonu se však jazykové bariéry nebojí – „cirkusový jazyk“ je podle ní univerzální a mezinárodně srozumitelný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cíle cirkusové terapie popsala v Dopoledním Radiožurnálu ředitelka centra pro nový cirkus Cirqueon Šárka Maršíková

V cirkusovém představení, kterým ve čtvrtek workshop vyvrcholí, prý možná budou účinkovat nejen pacienti, ale možná i lékaři a sestřičky. Nic však není jisté, organizátoři akci částečně ponechávají volný průběh. „Cílem není skvělý umělecký projekt, důležité je setkání a proces práce,“ míní Šárka Maršíková.

Od personálu bohnické léčebny cítí ředitelka silnou podporu a spolupráci s nimi proto chce i v budoucnu rozvíjet. Projekty cirkusové terapie prý mají při léčbě prokazatelné pozitivní výsledky. „V Česku to zatím není zmapováno, ale v rámci Evropy na to existuje celá řada studií,“ dodává ředitelka centra pro nový cirkus Cirqueon.

Cirkusové představení mohou návštěvníci zhlédnout ve čtvrtek 24. listopadu od 14 hodin v bohnickém divadle Za plotem. Ve středu od 16 hodin bude na tomtéž místě probíhat debata s lektory a terapeuty.

Alžběta Havlová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme