V chátrajícím paláci na Florenci se usídlí umělci. Začíná festival 4+4 dny v pohybu

Víc než 150 let starý chátrající Desfourský palác na pražské Florenci oživí na devět dní mezinárodní festival 4+4 dny v pohybu. Do Prahy přiveze víc než 15 souborů alternativního divadla, hudby a tance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná festival 4 + 4 dny v pohybu | Foto: tiskový servis festivalu 4 + 4 dny v pohybu

Festival se kromě hlavního sídla v Desfourském paláci odehraje na scéně Jatek78 a divadel Ponec a Archa. Právě v Arše zahraje první festivalové představení Nothing That Is Everything soubor Zita Swoon Group. Jde o hudební skupinu, která ve svých performancích spolupracuje s tanečníky, herci a výtvarníky.

„Tentokrát si vzali úvodní představení kabaretu Voltaire z roku 1916 v Curychu, našli původní dokumentární film a nastudovali to v moderní současné podobě. Takže je to tanec a muzika dohromady,“ představil soubor jeden z dramaturgů festivalu Pavel Štorek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozvánka na festival 4+4 dny v pohybu od Veroniky Štefanové

Výraznou osobností letošního festivalového programu bude francouzsko-rwandská hudebnice Dorothée Munyaneza. Na festival 4+4 dny v pohybu přiváží osobní a silnou zpověď Samedi Détante.

„Před 20 lety utekla před genocidou z Rwandy, žije v Marseille. Je to hudební skladatelka a zpěvačka, známá mimo jiné ze soundtracku Hotel Rwanda. Vrátila se k tématu útěku a uprchlictví a udělala autobiografické dokumentární divadlo spojené s muzikou. Zpívá, hraje a je to velmi silný zážitek,“ říká Pavel Štorek.

Dalším frankofonním představením bude Adishatz/Adieu performera Jonathana Capdeviella, který strávil léta dospívání tím, že se učil napodobovat popové ikony a zpívat jejich nejslavnější hity z 80. let. Adishatz/Adieu je jeho vlastní portrét, říká mu „auto-fikce". Capdevielle nám v působivé výpovědi představuje příběh o zranitelnosti v dospívání.

Letošním ročníkem festivalu 4+4 dny v pohybu bude prostupovat hudba. Velká část představení se proto bude odehrávat na pomezí hudebního koncertu a divadelní performance.

Takové bude i závěrečné přestavení festivalu, ve kterém 10. října se svými oblíbenými hudebníky vystoupí soubory 420 people, Farma v Jeskyni nebo Handa Gote a také jednotliví umělci, jako Miřenka Čechová, Lenka Vágnerová nebo Vojta Švejda. Součástí festivalu bude i sympozium na téma revitalizace opuštěných městských budov.

Veronika Jošková Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme