V Divadle na Vinohradech má premiéru legendární inscenace Vstupte!

Divadlo na Vinohradech dnes odehraje premiéru inscenace Vstupte!, v níž před lety excelovali Vlastimil Brodský a Josef Bláha. V hlavních rolích je nyní nahrazují Tomáš Töpfer a Viktor Preiss.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysloužilé klauny kdysi hráli Bláha a Brodský, nyní se v těchto rolích představují Preiss a Töpfer | Foto: Divadlo na Vinohradech

Americká konverzační komedie Neila Simona, klasika svého žánru, vypráví o dvou klaunech, kteří mají znovu vystoupit se svým legendárním skečem.

Schází se po dvanáctileté roztržce, která je rozdělila po 33 letech společného vystupování. Křehké pouto obnovené spolupráce ale během příprav na vystoupení naruší hned první replika, na níž se neshodnou.

Tato inscenace se na Vinohradech hrála už před 40 lety s Josefem Bláhou a Vlastimilem Brodským v hlavních rolích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o premiéře připravil redaktor ČRo Jan Herget

V její nové verzi se v rolích starých rozhádaných klaunů představují Viktor Preiss a Tomáš Töpfer. Svižné dialogy působí tak, jako by herce repliky právě napadaly, improvizace to ale není.

„Ono to je velmi dobře napsané od pana Simona, velmi mazaně, velmi chytře a velmi vtipně, ale někdy i bolestně. A pokud budou mít lidé pocit, že improvizujeme, tak to se nám v tom případě povedlo,“ říká Preiss.

Na Vlastimila Brodského a Josefa Bláhu se ale na Vinohradech nezapomnělo.“Tady mám vedle sebe hůlku, je takovou vzácnou relikvií po panu Bláhovi. Já jsem si ji vypůjčil od jeho syna jako spolehlivou věc pro štěstí, a aby se pan Bláha se mnou na jeviště vrátil v této roli,“ dodává Preiss.

Podle režiséra Martina Porubjaka tato hra nepotřebuje novátorské přístupy, stačí respektovat text a žánr.

Autor do hry Vstupte! namíchal nejen komické situace, ale i trochu smutku nad osudem zapomenutých hereckých legend. Oba komici totiž skončí v domově důchodců pro staré herce.

Jan Herget, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme