V Jihočeském divadle má premiéru antická tragédie Oidipus

Nejslavnější antická tragédie Oidipus má dnes večer premiéru v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Příběh napsaný před dvěma a půl tisíci lety ožije na jihočeském jevišti poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočeské divadlo | Foto: Filip Víšek

Celý rok pracoval inscenační tým na tom, aby našel takovou scénu, která bude korespondovat se zkušenostmi a vnímáním člověka 21. století, aby si každý z diváků uvědomil, že podobná tragédie se může odehrát i dnes.

V inscenaci Oidipa jsou podle režiséra všechny role hlavní. Kromě Oidipa (Jan Hušek) a Iokasté (Věra Hlaváčková) ztvární další čtyři herci (Bibiana Šimonová, Petr Šporcl, Ondřej Volejník a Pavel Oubram) několik rolí najednou - bezejmenná čísla a ikonické postavy antické dramatiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O premiéře klasického antického dramatu v Jihočeském divadle mluvila Romana Kostohryzová

Režisér Martin Glaser obsadil do hlavních rolí Jana Huška jako Oidipa a Věru Hlaváčkovou jako jeho matku a manželku Iokasté.

Šedá potemnělá scéna, herci v šedých kostýmech, k tomu černobílá projekce, která na scéně doplňuje hereckou akci. Projekce je pro Martina Glasera novou zkušeností, díky které diváci budou sledovat život Oidipa ve dvou etapách:

„Na začátku ho uvidí v plné síle, optimistického, který věří, že obec, za kterou má odpovědnost, dovede k zářným zítřkům. A proti němu bude v projekci lidská troska ze závěru. A naopak, poté, co se dozvíme, co vše spáchal, se v projekci vrátí začátek.“

Na filmové dotáčky pozval Martin Glaser Tomáš Luňák. Známého hlavně jako režiséra animovaného filmu Alois Nebel. Tomáš Luňák měl necelý týden na to, aby scény natočil a sestříhal.

Divadelní opona | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Obrázek se posouvá do černobílého, který koresponduje se scénou. Účelem projekce není udělat to představení jiné, ale pomoci původnímu záměru,“ vysvětlil.

V roli Oidipa se jihočeskému publiku představí čtyřiadvacetiletý herec Jan Hušek:

„Je to samozřejmě náročná role a vydržet se silami není samozřejmé. Ale zjistil jsem, že to asi půjde.“

Hodinu a tři čtvrtě bez přestávky jsou všichni ostatní herci na jevišti, Jan Hušek si ale ani v zákulisí neodpočine. Na to, aby se jeho obličej zkrvavil a oči pomocí kontaktních čoček oslepily, má jen osm minut.

A koho by režisér Martin Glaser na Oidipa do Jihočeského divadla nikdy nepozval?

„Necitlivé lidi bych nepozval, nebo lidi, kteří v divadle nechtějí zažít velké emoce.“

Premiéra nejslavnější antické tragédie začíná v Jihočeském divadle dnes v 19 hodin.

mkp, Romana Kostohryzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme