V nové inscenaci Dvojí proměny vystupuje postava Zdeňka Trošky. Režisér o tom nevěděl

Čemu se Češi rádi smějí? Nad tím se zamyslel režisér Vladimír Morávek a na jevišti brněnského Divadla Husa na provázku vzniklo nové představení Dvojí proměna. Inscenace, kde proti sobě stojí dvě různé formy humoru, má premiéru zítra. V jedné z rolí se objevuje také postava, která představuje filmového režiséra Zdeňka Trošku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Zdeněk Troška je autorem mnoha oblíbených českých filmů

Režisér Zdeněk Troška je autorem mnoha oblíbených českých filmů | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Nové divadelní představení se pomyslně dělí na dvě části. V té první herci v šaškovských kostýmech i klaunských červených nosech vzdávají hold tradicím pouličního divadla, v té druhé předvádějí odlišný typ divadelní a filmové zábavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Inscenace Dvojí proměna, která proti sobě staví dvě různé formy zábavy, má zítra premiéru v Brně

„Je složena ze dvou částí, ze dvou opozit. Jeden z nich zastupuje Hubert Krejčí, druhý postava režiséra Zdeňka Trošky. Druhá část je založena na divadelnosti a kejklířských tradicích. První se věnuje současnému divadlu, které velmi často pracuje s vyprázdněnou formou, a nikoli obsahem,“ vysvětluje dramaturgyně inscenace Simona Petrů.

Divadelníky a režiséra Vladimíra Morávka prý zajímá, proč je dnešní český člověk ochotný chodit na Troškovy filmy. „Jeho základní teze je: moc to neřešme. Je třeba pohladit, lidi nepotřebují přemýšlet, potřebují se smát. Ne, lidem, ale spíš troubům. Nejde o to řešit, ale vypustit,“ přibližuje jednu z odpovědí režísér Morávek.

Filmový režisér Zdeněk Troška o záměrech brněnských divadelníků nevěděl. „Nikdo z realizačního týmu se neozval, aby mě informoval, že něco takového dělají. Samozřejmě na to mají právo, ale podle mě je to otázka slušnosti,“ míní Zdeněk Troška.

Inscenace s kompletním názvem Dvojí proměna aneb Co je blbějšího než divadlo? vytvořil Morávek jako happening, kdy herci zavedou své diváky nejenom na venkovní alžbětinskou scénu u divadla, ale vydají se i dál do města.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme