V nové verzi Louskáčka ožívají české vánoční tradice, objeví se Mikuláš i čert

Nejen Louskáček, ale také čert a Mikuláš vystupují v nové verzi slavného baletu Petra Iljiče Čajkovského. Autorskou choreografii pod názvem Louskáček a Myšák Plyšák nastudoval se souborem Baletu Národního divadla jeho umělecký šéf Petr Zuska. Vycházel především z původní Hoffmanovy povídky, ale čerpal i z českých vánočních zvyků a ze své vlastní fantazie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nové verzi slavného baletu Louskáček ožívají české vánoční tradice | Zdroj: ČTK

První premiéru inscenace Louskáček a Myšák Plyšák uvede Národní divadlo v Praze dnes večer, druhá je na programu v pátek.

„Snažím se vytvořit divadlo a balet, které budou kouzelné, plné překvapení, tajemna a také humoru. Snažím se jít svojí cestou a v některých aspektech zůstat věrný Hoffmanovi a zároveň vycházet z Čajkovského,“ říká choreograf a režisér Petr Zuska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novou verzi Louskáčka představila Marina Feltlová

V nové verzi Louskáčka se nezmění jen pojetí celého příběhu, jiné jsou i samotné postavy. V roli Matky se představí první sólistka Miho Ogimoto.

„Je to dost náročné. V Louskáčkovi jsou obtížné party, ale tahle verze je úplně jiná. Máme s tím hodně práce, ale je to zajímavé. Myslím, že zdejším divákům by tahle verze mohla být blízká, protože je to víc o českých vánočních tradicích,“ prozrazuje Miho Ogimoto, která postavu Matky alternuje s Alinou Nanu. Partnera jí v Louskáčkovi dělá Giovanni Rotolo.

„Part, který tančím, se mi velmi líbí. Dělám tatínka dvou dětí, takže v první části jde o skutečný rodinný život a v druhé se pak proměníme v tanečníky. Je tam hodně náročné pas de deux, což byla velká výzva. Ale čím víc na něm pracuji, tím víc mě to baví.“

Hodný Myšák, zlý Louskáček

V roli táty uvidíme kromě Giovanni Rotola také Ondřeje Vinkláta nebo Dmytra Tenytského. Louskáčka si v nové verzi zatančí dvě dámy - Andrea Kramešová a Sophie Benoit. Zkušená první sólistka Andrea Kramešová zažila už šest verzí Louskáčka, ale tahle je prý úplně jiná.

„Diváci uvidí z české tradice hlavně Mikuláše, čerta a anděla. Je to v mnohém nové a posunuté někam jinam.“ Postavu Myšáka tančí Francesco Scarpato.

„Jsem hlavní Myšák. A v téhle verzi Petra Zusky je to hodná postava, taková mazlivá. Není to ten tradiční zloduch. Naopak za toho zlého bude Louskáčkyně, kterou tančí Andrea. Pak přijde Mikuláš, který nás usmíří. Doufám, že budu dobrým Myšákem.“

Kromě Francesca Scarpata se v roli Myšáka představí také Guido Sarno.

Snímek z generálky baletu Louskáček z 2. prosince | Foto: ČTK

Marina Feltlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme