Vedení bude co nejméně zasahovat do záležitostí souborů, plánuje nový šéf ND

Pražské Národní divadlo má nového ředitele a čeká ho radikální proměna ve veřejnoprávní instituci. Plánuje to dlouholetý pedagog pražské DAMU a ředitel divadla v Plzni Jan Burian, který do křesla šéfa v ředitelně v historické budově usedne v srpnu. Soubory by podle jeho plánu měly být víc samostatné a dostanou do správy konkrétní budovy Národního divadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Burian (na archivním snímku z 28. srpna 2012) | Zdroj: ČTK

Hlavní program operní, a to včetně zajímavých moderních interpretací opery a baletu, se bude odehrávat ve Státní opeře, hlavní program činoherní se bude odehrávat ve Stavovském divadle a posléze v rekonstruované Nové scéně.

Historická budova bude podléhat přímo řediteli Národního divadla a bude mít vlastní dramaturgii a ve spolupráci s jednotlivými soubory, ale i s dalšími subjekty bude vytvářet speciální program, který odpovídá charakteru, významu a i symbolickému významu Národního divadla jako historické budovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

S nově zvoleným ředitelem Národního divadla Janem Burianem mluvila redaktorka Michaela Vetešková.

Ale šéfové činohry, baletu, opery budou odpovědní stále vám?

Samozřejmě že ředitel se nezbaví pravomoci jmenovat a odvolávat šéfy souborů. Do budoucna by to ředitelství mělo plnit více roli takového strategického řízení, rozdělování zdrojů, kontrolní funkci, a mělo by co nejméně zasahovat do repertoáru a do uměleckých záležitostí.

Šéfem baletu je Petr Zuska, šéfem činohry Michal Dočekal, operu vede Rok Rappl, uvažujete, že budete i nadále spolupracovat s nimi?

Já se všemi budu diskutovat, do jaké míry jsou schopni akceptovat a rozvíjet tento program a do jaké míry je jim ten program cizí, a na základě toho se budeme dohadovat o případných personálních změnách. Ale v této chvíli to rozhodně není nic, co bych řešil během února nebo března.

Někteří členové Státní opery, která byla sloučená s operou Národního divadla, stále doufají, že se Státní opera zase od Národního divadla oddělí a bude fungovat jako samostatná jednotka. Jste toho příznivcem, že by Státní opera byla zase samostatnou scénou v Praze?

Ono se tomu říká fúze, ale ve skutečnosti prostě příspěvková organizace Státní opera byla rozhodnutím ministra kultury zrušena a neexistuje. Já jsem to rozhodnutí neudělal, ani jsem v té době nebyl ředitelem Státní opery.

Chci ale zároveň říci, že v tom mém programu je z velké části to, co někteří lidé ze státní opery požadují, to znamená maximální samostatnost operní tvorby v rámci Národního divadla. A v tomhle směru, si myslím, že bude i s těmi lidmi dohoda, a věřím, že je přesvědčím, že toto řešení je zajímavé a pro tu tvorbu správně.

Národní divadlo povede od srpna Jan Burian, ředitel Tylova divadla v Plzni

Číst článek

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme