Vedení Národního divadla se měl ujmout Jan Burian, bývalý ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni

Národní divadlo mělo mít ode dneška nového ředitele Jana Buriana. Už začátkem roku ho ministerská komise doporučila jako jediného kandidáta tehdejší ministryni kultury Aleně Hanákové. Burian byl dlouholetým šéfem divadla v Plzni a pedagogem na pražské DAMU. Současný ministr kultury Jiří Balvín však dnes Buriana nečekaně odvolal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Burian (na archivním snímku z 28. srpna 2012) | Zdroj: ČTK

Jan Burian plánoval, že nejprve zamíří do kanceláře ministra kultury v Nosticově paláci, aby ho podle svých slov seznámil s výsledkem procesu přebírání Národního divadla.

Ministru Jiřímu Balvínovi chtěl říct, jak Národní divadlo hospodaří a jak hospodařilo za jeho předchůdců. Zaměřit se hodlal hlavně na energetický audit, který zatím podle neoficiálních informací odhalil zásadnější nedostatky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nástupu Jana Buriana do čela Národního divadla informovala Michaela Vetešková

„Je tam k řešení problém energetického auditu, kde ne všechno tak, jak bylo financováno, bylo jednotlivými zainteresovanými státními orgány hodnoceno kladně,“ říká Burian.

Divadlo od loňského podzimu vedl Václav Pelouch, který byl dočasně jmenován po náhlém a kritizovaném odvolání Ondřeje Černého. Burian chtěl Černého na pozici provozně - technického ředitele.

V divadle měl podle Burianových plánů nejméně dvě sezony zůstat i ředitel činohry Michal Dočekal a šéf baletu Petr Zuska.

Operu měla vést dvojice hudební skladatel Petr Kofroň a někdejší ředitelka slovenského Národního divadla Silvia Hroncová

Do Plzně jde Ilja Racek

Postu prozatímního ředitele čtyřsouborového Divadla J. K. Tyla v Plzni se dnes ujme Ilja Racek.

„Je to člověk, který tu problematiku zná a hlavně je ochoten vzít dočasný mandát,“ říká o něm Jan Burian, který ho do funkce navrhl.

Město Plzeň už vyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele Divadla J. K. Tyla. Uchazeči mohou odevzdat přihlášky do konce srpna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo povede Divadlo J. K. Tyla v Plzni, ví Petra Kosová

Nový ředitel bude mít za úkol přestěhovat soubory a administrativu z nevyhovujícího Komorního divadla do nového objektu, který se staví u křižovatky ulice Jízdecká a Palackého náměstí v centru Plzně.

Bude také rozjíždět nový repertoár, protože kromě velkého sálu bude nový objekt disponovat ještě variabilním black-boxem, tedy malou scénou.

Dalším velkým úkolem je zapojení divadla do programu roku 2015, kdy bude Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Michaela Vetešková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme