Veřejnost, kolegové i přátelé se v Divadle na Vinohradech rozloučili s Jiřinou Jiráskovou

Stovky lidí uctily během dopoledne památku zesnulé Jiřiny Jiráskové v pražském Divadle na Vinohradech. Oblíbená herečka zemřela po dlouhé nemoci v pondělí, ve věku nedožitých 82 let. Po poledni se pak v divadle na uzavřeném obřadu rozloučili s Jiřinou Jiráskovou její dlouholetí kolegové z divadla a pozvaní hosté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední rozloučení s Jiřinou Jiráskovou ve Vinohradském divadle v Praze

Poslední rozloučení s Jiřinou Jiráskovou ve Vinohradském divadle v Praze | Foto: Filip Jandourek

Divadlo se pro smuteční návštěvníky otevřelo v 10 hodin dopoledne. Lidé přicházeli k jevišti, na kterém stála rakev a vedle ní kolegové uznávané herecké legendy drželi čestnou stráž. Zapojila se mimo jiné herečka Dagmar Havlová, Daniela Kolářová s Hanou Maciuchovou nebo Viktor Preiss.

Za zvuků smuteční hudby se lidé přišli poklonit k rakvi a položit květiny. Někteří si pak sedli do hlediště, kde tiše vzpomínali a rozjímají. Mohli se také podepsat do kondolenční knihy, která byla umístěna v předsálí hlediště.

O herečce mluvili jako o velké a respektované ženě, kterou obdivovali nejen za to, jak hrála, ale také jak žila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražské Divadlo na Vinohradech bylo dnes místem posledního rozloučení s filmovou a divadelní herečkou Jiřinou Jiráskovou. Sledovala ho také redaktorka Alžběta Havlová.

„Moc toho neřeknu, protože jsem celá špatná. Měla jsem Jiřinku velice ráda; Ve všem co hrála, co nám dovedla říct, moc jsem ji měla ráda; Její vyjadřovací schopnosti, její vzhled, pohyby mě naplňovaly štěstím. A vím, že život neměla lehký. Vždycky si říkám, když se něco špatného děje, podívat se na to ze shora. Tak, jak ona říkala,“ prozradili s dojetím lidé, kteří se přišli s Jiřinou Jiráskovou do divadla rozloučit.

V poledne se divadlo pro veřejnost uzavřelo a po půl jedné se s Jiřinou Jiráskovou v uzavřeném kruhu rozloučili její kolegové, přátelé a známí. První smuteční slova pronesl ředitel divadla Tomáš Töpfer, který zavzpomínal i na společné divadelní zkoušky.

„Nejzajímavější byly rozhodně ony jiskry inspirace, které si zažehovala při divadelních zkouškách, kdy jsi do víru spontánní tvorby dokázala strhnout celý ansábl. Jistotou tvého života, o niž jsme nikdy nepochybovali, bylo Divadlo na Vinohradech,“ řekl s dojetím.

Ve smutečním projevu se jí poklonili i další kolegové a přátelé. Za maldou hereckou heneraci promluvil její kolega Michal Novotný. Na jevišti vzpomínal i Jaroslav Satoranský nebo Marián Labuda, který ji ze Slovenska přivezl kytici žlutých růží.

„Milá Jiřinko, dostalo se mi té cti rozloučit se s tebou, aby sis uvědomila, že jsi nebyla jen herečkou Čech a Moravy, ale byla si velkou herečkou i Slovenska,“ řekl pohnutým hlasem.

‘Byla jsi jednou z nejlepších ženských mého života‘

Těžké chvíle prožívala také Jiřina Bohdalová, celoživotní kamarádka a kolegyně Jiřiny Jiráskové. „Jiřina byla takový můj privátní anglický gentleman, ženská s mužským přehledem a rozhledem, s vtipem - mnohdy vražedným - a ironií, která mě odzbrojovala. Jířo, díky za všechno. Byla jsi jednou z nejlepších ženských mého života, bude se mi po tobě stejskat," řekla.

Promluvil také primátor Bohuslav Svoboda i člen výkonné rady českého výboru UNICEF Jan Herzmann. Ten upozornil na přínos Jiřiny Jiráskové jako velvyslankyně dobré vůle. A obecně vyzvedl její příkladný přístup k charitativní činnosti. Zahrála i swingová kapela Blue Star. Jirásková totiž kdysi řekla, že právě oni by jí měli zahrát na pohřbu.

Obyvatelům Malenic se mediální dění kolem zesnulé Jiřiny Jiráskové nelíbí

Číst článek

Herečka, která v pondělí zemřela po dlouhé nemoci ve věku nedožitých 82 let, byla členkou vinohradské scény 60 let, z toho deset let vinohradský soubor vedla. Během své kariéry tam ztvárnila 115 postav.

Na dnešní pietní akt naváže v pondělí 14. ledna od 14:00 hodin v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí zádušní mše, kterou bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Příští týden bude rakev s ostatky Jiřiny Jiráskové podle jejího přání uložena na hřbitově v jihočeských Malenicích. Místo si herečka oblíbila díky životnímu partnerovi Zdeňku Podskalskému, který se tam narodil.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme