Vila Štvanice se v rámci hry Olga promění v Hrádeček manželů Havlových

Divadelní hra o Olze Havlové, nazvaná Olga (Horrory z Hrádečku), má dnes premiéru v pražské Vile Štvanice. Ta se tak promění v památný Hrádeček manželů Havlových. Režii si vzala na starost umělecká vedoucí souboru Divadla LETÍ Martina Schlegelová. Titulní roli ztvární Pavlína Štorková.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila Štvanice

Vila Štvanice | Foto: Táňa Zabloudilová

„Naším záměrem nebylo ani udělat dokument, ani vzdát hold nějaké nedostižné hrdince nebo mučednici,“ vysvětluje Schlegelová.

Divadlo LETÍ chce tedy představit Olgu Havlovou jako ženu s chybami i slabostmi, která ale za všech okolností dokáže zůstat sama sebou a dělá to, co považuje za správné.

„Kouzlo člověka, který se vlastně za všech okolností, ať už ho doba a společnost okolo něj zatracovala, nebo ho naopak adorovala, ať už ho neutralizovala tím způsobem, že ho zaháněla na okraj společnosti, nebo tím, že z něj dělala nedostižnou ikonu. Máme dojem, že Olga i přes tyto velmi extrémní polohy, ve kterých se během života ocitla, si vždycky dokázala zachovat vnitřní integritu a autenticitu a byla to vlastně pořád ona,“ přibližuje režisérka.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pražské Vile Štvanice má premiéru divadelní hra o Olze Havlové. Přiblížila ji režisérka Martina Schlegelová

„A její poselství je podle mě právě v tom, že člověk nemusí být ani světice, ani nic jiného, a přesto může významně přispět k tomu, aby se třeba společnost nějak měnila, ideálně k lepšímu,“ dodává.

S obsazením herečky Pavlíny Štorkové do titulní role prý Martina Schlegelová počítala od začátku projektu:

„Nešlo nám o fyzickou podobnost, spíš nám šlo o nějakou vnitřní spřízněnost. Pro mě má Pavlína v sobě právě tu velikou autenticitu. A vlastně jako člověk, ať už se ocitne v jakémkoliv prostředí, se příliš nemění. Myslím si, že tato její svébytnost je něco, co jsem chtěla, aby v té inscenaci bylo.“

První dáma disentu

Postavy Václava Havla, všech mužů, ale i žen, které nějakým způsobem vstoupily do života Olgy Havlové, ztvární tři herci – Jiří Böhm, Tomáš Kobr a Pavol Smolárik. To byl záměr autorky Anny Saavedry.

„Český disent byla v podstatě hodně mužská společnost. Dámy tam samozřejmě byly zastoupeny také, ale v menším počtu. Jejich role byla původně vymezena spíš právě na ty podporovatelky, pečovatelky a manželky. A Aničku zajímalo se na Olgu právě podívat i tímto prizmatem ženy, která se pohybuje v takové velmi výjimečné mužské společnosti a najde si tam svůj prostor a svou velmi důležitou funkci a vlastně se stane první dámou disentu mnohem dřív, než se stane první dámou,“ upozorňuje Schlegelová.

Zásadní roli má v inscenaci i sama Vila Štvanice, která se promění v ikonický Hrádeček. Diváci se tak spolu s umělci a disidenty stanou dalšími hosty manželů Havlových. „Je to starý dům. Trošku strašidelný a zároveň v něčem hrozně útulný,“ popisuje režisérka a pokračuje:

„Orientovali jsme scénu tak, abychom mohli používat úplně realisticky všechna okna a dveře, které skutečně ve vile jsou. Tím pádem herci opravdu chodí ven, chodí dovnitř, zamykají si vchodové dveře, fungují s okny, závěsy.“

Marina Feltlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme