Vychází doposud nepublikovaná Poslední forbína V+W

Dosud nepublikovaný záznam rozhovoru Jiřího Voskovce a Jana Wericha právě vychází na dvou CD. Rozhovor se uskutečnil ve Vídni v roce 1974, kdy se tito dva herci, komici, myslitelé a hlavně přátelé sešli naposledy. Patnáct minut z tohoto vzpomínání již vyšlo v roce 1975 ve Spojených státech amerických na LP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U mikrofonu se vystřídala řada slavných lidí. Například herci Jan Werich a Jiří Voskovec. | Foto: Archiv ČRo

Záznam nyní vychází u Supraphonu pod názvem Poslední forbína Voskovce a Wericha. Oba pánové své vzpomínky nahrávali v amatérských podmínkách a sami. Po dnešním křtu budou na prodejních pultech od pátku.

Záznam má pouhé dva exempláře, jeden si nechal Jan Werich, druhý si odvezl Jiří Voskovec do Spojených států. Z něj potom čerpal právě na LP, které vyšlo nejprve v Americe pod názvem Relativně vzato. Posléze ho na počátku 90. let vydal Lotos.

„Tehdy to byla obrovská událost, pro nás pro všechny byl ten záznam naprostým zjevením, a to měl pouhých patnáct minut. A teď si představte, že se najednou v Supraphonu objevil pán jménem Karel Koliš a řekl, že má celý ten záznam, který tehdy vznikl, a bude hrozně rád, když to vyjde,“ popisuje původ nahrávky editorka nosiče Naďa Dvorská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderátor Vladimír Kroc hovořil o Poslední forbíně Voskovce a Wericha s editorkou tohoto CD Naďou Dvorskou

Nahrávka pochází z roku 1974, kdy začínala tvrdá normalizace – a v jedné z pasáží vypovídá Jan Werich právě o tom, jak vůbec nemůže pracovat, že se mu do cesty staví úplně všichni a nikdo mu nedá žádnou práci.

„Není to jen veselé poslouchání, ale samozřejmě jsou tam i báječné vtipné pasáže, třeba vzpomínky na mládí, kdy se smíchy tlučou opravdu všichni. Je to inteligentní všehochuť, hlavně z toho máte dojem, že je to jakoby poselství příštím generacím,“ říká Dvorská.

„Je zajímavé poslouchat jejich zvláštní způsob vyjadřování, jak se vzájemně doplňují, to je požitek. Zajímavé je i to, že se posluchači dozvědí, jak to opravdu bylo během let, kdy třeba ještě nebyli na světě. Voskovec s Werichem vzpomínají i na to, jak psali Vest Pocket Revue,“ prozrazuje střípky z Poslední forbíny Voskovce a Wericha Naďa Dvorská.

Zuzana Filípková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme