Vychází záznam Kunderovy hry Ptákovina. Z 45 let staré nahrávky zní i Miloš Kopecký

Po 45 letech vychází na CD nahrávka legendární hry Milana Kundery Ptákovina. Autentický záznam divadelního představení objevil v archivech Divadla Na zábradlí hudebník Ivan Bierhanzl a nabídl ho vydavatelství Supraphon. Spisovatel je údajně ze znovuobjevení hry nadšený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Kopecký

Miloš Kopecký | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Ptákovinu na přelomu roku 1969 a 1970 viděl snad každý, a to nejenom kvůli textu Milana Kundery, ale i díky skvělému hereckému výkonu Miloše Kopeckého.

Záznam inscenace v režii Václava Hudečka zachycuje reprízu ze 14. ledna roku 1970, tedy těsně před cenzurním zákazem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Supraphon vydal záznam hry Milana Kundery Ptákovina, kterou před víc než 45 lety uvádělo Divadlo Na zábradlí. Představení připomněla Michaela Vetešková

Milan Kundera představení navštívil asi desetkrát. Řekl to v rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu v roce 2008.

„Uvaděčky už měly legraci z toho, že se z celého publika nejvíc směju. Miloš Kopecký hrál ředitele, Josef Chvalina předsedu. Chtěl bych jim ještě jednou na takzvaný onen svět poslat svůj vděčný pozdrav.“

Přestože spisovatel měl ptákovinu v oblibě, při pokusu přinést ji do Francie narazil na překážku. Hra je totiž založená na kresbě kosočtverce.

„Myslel jsem si, že ten symbol je znám na celém světě, pak jsem ale zjistil, že Francouzům to vůbec nic neříká a že tomu neslušnému znaku rozumějí pravděpodobně jen Češi,“ vzpomínal Kundera.

Vydat divadelní záznam jeho textu nebylo podle redaktorky vydavatelství Supraphon Nadi Dvorské složité prosadit. Víc obav měla z toho, jak na nápad zareaguje sám autor. „Napsal i volal. Říkal, že mává a je nadšen tou myšlenkou,“ popsala Kunderovu odpověď.

Zvukový záznam vychází současně s knižním vydáním hry Ptákovina.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme