Zážitkové kurzy dokáží v člověku objevit mnohé. Včetně uměleckých sklonů

Posypat si hlavu popelem není jistě nic příjemného - ani v tom přeneseném smyslu slova. Ale vysypat na sebe kilo mouky a čerpat tím inspiraci pro spokojený život, to už je výzva! Právě takové radosti prožívají lidé na zážitkových kurzech Prázdninové školy Lipnice každý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bahno je zážitkem | Foto: Magdalena Lindaurová

Jedním z kurzů je také kurz Triboluminiscence. Jeho frekventanti si za cíl kladou probudit svého vnitřního umělce.

„Pro mě byl kurz Triboluminiscence takovým klidným probuzením, doprovázeným kytarovými tóny a vůněmi kávových zrn a čajových lístků,“ říká o kurzu redaktorka Českého rozhlasu Květa Moravcová.

„Nejde nám jenom o uměleckou tvorbu, ale snažíme se rozvíjet všímavost nebo citlivost různými programy. Vloni po sobě sypali účastníci mouku a pozorovali, co se děje v těle, jak se mouka těla dotýká. Zkoušeli si tak nový přístup k sobě samému, který vykračuje z naučených postupů,“ přibližuje smysl kurzu vedoucí instruktorů Šimon s tím, že Prázdninová škola Lipnice pracuje už 35 let s takzvanou zážitkovou pedagogikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kurz Triboluminiscence navštívila i reportérka ČRo Květa Moravcová

„Kdybychom se rozhodli udělat kurz, kde budeme 12 dnů jezdit po Praze v tramvaji a říkat si, že je to kurz, který je o rozvoji, tak se tam tak stane. Na druhou stranu jsou metody, které to umí podpořit, pokud ty programy a aktivity skládáte za sebe nějakým způsobem a pokud v nich využíváte prvky, o kterých víte, co obvykle vyvolají,“ poodkrývá úspěšnost zážitkových kurzů Jura a odkazuje na stránky lipnické prázdninovky, na kterých jsou fotky z kurzu.

Je na nich i Lucka, která byla na Tribu už několikrát. Za zlomový považuje hned první rok, protože měla na kurzu možnost potkat lidi, kteří jí byli podobní a které do té doby nemohla potkat.

„Mně se hrozně líbilo, že jsme měli možnost spát v jurtě, protože to byla jurta dovezená přímo z Mongolska. První program byl, že jsme si ji měli sami postavit a věděli jsme, že když si ji nepostavíme, tak nebudeme mít kde spát,“ přidává se Peťa, která byla loni na Tribu poprvé a letos se podílí na jeho přípravě.

Na kurz se mohou přihlásit i lidé, kteří si o sobě nemyslí, že jsou tvořiví třeba právě proto, že měli z výtvarné výchovy špatné známky. Podle pořadatelů kurzu hodnocení ze školy neodpovídá tomu, zda je dotyčný tvořivým jedincem.

Letos budou lidé na Tribu přemýšlet, jak využít ‚Tvořivost v každodennosti‘. A ať už si budou sypat mouku na hlavu nebo jíst jedno jablko půl hodiny, na jedno se můžou spolehnout:

„Není to nic složitého, ani vyumělkovaného. Tvořivost je prostě prča,“ říkají organizátoři.

Květa Moravcová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme