Zemřel Edward Albee, autor hry Kdo se bojí Virginie Woolfové? Bylo mu 88 let

Po krátké nemoci zemřel ve věku 88 let americký dramatik Edward Albee. Informovala o tom agentura AP. Albee se proslavil především divadelní hrou Kdo se bojí Virginie Woolfové? Ta se později stala předlohou stejnojmenného filmu s Elizabeth Taylorovou v hlavní roli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Edward Albee | Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Slavné divadelní drama Kdo se bojí Virginie Woolfové se na česká jeviště dostalo rok po premiéře na newyorské Broadwayi v roce 1963. A to pod názvem Kdopak by se Kafky bál jako narážka na židovského spisovatele.

Filmové zpracování v roce 1966 režíroval Mike Nichols. S Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem v hlavních rolích film získal pět Oscarů.

Mezi další Albeeho kusy patří Hra o manželství, Americký sen, Snídaně u Tiffanyho, Všechno je v zahradě či Smrt Bessie Smithové.

Albee byl známý svým břitkým humorem, se kterým ve svých hrách kritizoval přetvářku, lež a lhostejnost. Za svůj život získal celkem tři Pulitzerovy ceny.

Český rozhlas, Iva Kestřánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru