Zemřel herec Ladislav Chudík, představitel legendárního primáře Sovy

Ve věku 91 let zemřel významný slovenský herec Ladislav Chudík. Byl jednou z nejvýraznějších osobností slovenského divadla, na jeho první scéně působil už od roku 1944. Natočil desítky filmů, a to jak slovenských, tak českých. Do povědomí několika generací diváků se ale zapsal především jako primář Sova v televizním seriálu Nemocnice na kraji města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Ladislav Chudík | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Ve filmu hrál Ladislav Chudík od konce 40. let a často ztvárňoval historické osobnosti – například Jana Amose Komenského nebo generála Ludvíka Svobodu ve filmu Sokolovo.

Na divadelních jevištích vynikal Chudík především v charakterních rolích. Mnoho z nich si pak zopakoval i v televizi v legendárních bratislavských pondělcích. Byly mezi nimi ale i komické role.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínku na Ladislava Chudíka natočil Jan Herget

Velkou láskou Ladislava Chudíka byla také poezie. Mnoho let si dopisoval s Jaroslavem Seifertem.

„Propaguji poezii, mám ji rád a chci, aby ji i lidé měli rádi,“ svěřil se Ladislav Chudík v roce 2012 na Radiožurnálu. I ve vysokém věku byl stále aktivní.

„Musím se udržet, abych to stáří ovládl. To je hrozně těžké, ono neposlouchá. To musíte hlídat,“ řekl tehdy.

Ve filmu si Ladislav Chudík naposledy zahrál v Hřebejkově Kawasakiho růži. Za roli vysloužilého estébáka získal v roce 2010 Českého lva.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme