Zemřel Ladislav Smoljak, bylo mu sedmdesát osm let

Ve věku sedmdesáti osmi let zemřel po delší nemoci scénárista, režisér, divadelní autor a herec Ladislav Smoljak. České televizi to potvrdil jeho syn. Veřejnosti byl Smoljak nejvíce známý jako herec a autor her Divadla Járy Cimrmana, které založil se Zdeňkem Svěrákem. V divadle byl také do poslední chvíle aktivní, jak potvrdil Zdeněk Svěrák:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Smoljak, za ním (zprava) Bořivoj Penc a Miloň Čepelka.

Ladislav Smoljak, za ním (zprava) Bořivoj Penc a Miloň Čepelka.

„Do poslední chvíle hrál, i když trpěl velkými bolestmi. Když se dívám do diáře, naposledy hrál 27. května v naší hře České nebe.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na svého přítele a kolegu vzpomínal na Radiožurnálu herec a scénárista Zdeněk Svěrák

„Nějak jsme tušili, že to bude naše poslední hra. Láďa už na tom nebyl při psaní hry nejlépe, pořád jsme si ale říkali, že se z toho vykřeše. Poslední hra České nebe byla vlastně symbolická. Myslím si, že Láďu už tam vzali,“ dodal Svěrák.

Ladislav Smoljak vystudoval Vysokou školu pedagogickou, obor matematika-fyzika. Později působil jako učitel na jedenáctiletce a večerní škole pro pracující. Od roku 1961 se stal redaktorem kulturní rubriky v časopise Mladý svět, následně od roku 1963 pracoval jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta.

V roce 1966 založil se Zdeňkem Svěrákem společné divadlo, které má dodnes na kontě patnáct autorských her, například Dobytí severního pólu, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Posel z Liptákova či Němý Bobeš.

Od konce 60. let hrál Smoljak v mnoha filmech, například v Na samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero či Kulový blesk.

Na mnoha filmech se společně se Zdeňkem Svěrákem podílel i jako spoluscénárista. Nezapomenutelnými jsou například filmy Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo Jára Cimrman ležící, spící.

Mnohé filmy, ke kterým psal scénář, i režíroval. Tématiku svých her využil například ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný.

Alžběta Rákosová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme