EURO 2020

Skotsko 0:2 Česko

Zemřel scénograf Oldřich Šimáček, mimořádně inspirativní divadelní výtvarná legenda

V pátek zemřel ve věku nedožitých 95 let dlouholetý scénograf olomouckého Moravského divadla a Národního divadla v Praze Oldřich Šimáček, výtvarník, který svojí tvorbou zpřístupnil obor scénografie pro širší veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Divadelní opona | Foto: Fotobanka stock.xchng

Oldřich Šimáček se narodil v září roku 1919. Po absolvování Uměleckoprůmyslové školy v Praze nastoupil do tehdejšího Českého divadla v Olomouci v roce 1942 jako jevištní výtvarník. Následně se stal šéfem výpravy.

Současně se věnoval ilustracím a nástěnné a dekorativní malbě.

Po roce 1959 třicet let působil jako vedoucí scénograf a scénický výtvarník v pražském Národním divadle. V roce 1968 byl jmenován čestným členem divadla v Olomouci a téhož roku obdržel cenu Oldřicha Stibora.

Spolupracoval s řadou domácích a zahraničních scén a získal několik ocenění nejen na domácí, ale i mezinárodní scéně. Například na Biennale výtvarných umění v Sao Paulu získal v roce 1973 zlatou medaili jako nejlepší zahraniční scénograf.

Svojí tvorbou pozvedl scénografii na obor v divadle rovnocenný s režií, hudbou či choreografií a dodnes je inspirací mnoha dalším tvůrcům.

Radoslava Kvasničková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme