Zemřela herečka Jiřina Jirásková, bylo jí 81 let

Po dlouhé nemoci zemřela ve věku nedožitých 82let herečka Jiřina Jirásková. Více než šedesát let bylo její domovskou scénou pražské Divadlo na Vinohradech, které také deset let vedla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po dlouhé nemoci zemřela ve věku 81 let herečka Jiřina Jirásková (na archivním snímku z ledna 2011) | Zdroj: ČTK

Jedna z nejpopulárnějších českých hereček se narodila 17. února 1931. Herecké nadání zdědila po otci, který sice pracoval jako poštovní úředník, ale byl nadšeným ochotníkem.

Jiřina Jirásková prý jako malá nijak zvlášť po herecké kariéře netoužila a k divadlu ji přivedla absolutní náhoda. Jejího talentu si všimla až matka představená z klášterního gymnázia v Kutné Hoře

„Když matka představená mému tatínkovi řekla, že pravděpodobně propadnu z latiny, tak se tatínek zděsil, a ptal se – co já si s tou holčičkou počnu? A matka představená říkala – my jsme tady o Vánocích hráli pohádku, hrála prince a to jí šlo, tak to zkuste. A já jsem u toho zůstala, já jsem si na tom trvala,“ popisovala své začátky Jirásková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Divadelní začátky i vrcholy kariéry Jiřiny Jiráskové připomněla Michaela Vetešková

Na pražské konzervatoři se latina neučila. Po absolutoriu hrála Jirásková nejprve rok v Hradci Králové, od 50. let pak byla členkou pražského Divadla na Vinohradech. Známé pražské scéně po sametové revoluci deset let šéfovala.

Právě s vinohradským divadlem byl její divadelní život spjat nejsilněji. Ztvárnila tam přibližně 115 postav. Mezi nejslavnější hry patří Strindbergova Královna Kristina nebo Shawova hra Caesar a Kleopatra.

„Já jsem to divadlo měla ráda od prvního okamžiku, kdy mi nabídl spolupráci s divadlem pan ředitel Frejka. Pamatuju si, že strašnou legraci si se mnou užíval pan Marvan. Viděl vykuleného žabce a bylo pro něj opravdu svátkem si ze mě dělat legraci, utahovat si ze mě a trošku mě trápit, ale vždycky to bylo úžasný,“ vzpomínala na své začátky Jirásková.

Český rozhlas 3 - Vltava zítra ve 21.30 mimořádně uvede hru Commedia finita od Viktorie Hradské. V této tragikomedii excelovala Jiřina Jirásková hned ve čtyřech rozdílných rolích. Jde o monology čtyř žen, které byly v kontaktu s operní pěvkyní Emou Destinnovou.

Na zdejších prknech zažila i herci tolik obávané okno, a to během představení George Sandová.

„Měla jsem mít dialog s Tomášem Töpferem. Vešla jsem s jezdeckým bičíkem v ruce a v jezdeckém kostýmu a řekla jsem – dobrý den – nikdo nic, ale já taky nic. A říkala jsem si – co to, asi mám mluvit já, to je neuvěřitelné. To byste nevěřil, že se může herci stát. Nejenom že jsem nevěděla, co mám říkat, ale ani jsem nevěděla, kdy je řada na mně,“ vzpomíná Jirásková.

Na Jiřinu Jiráskovou vzpomínají herci i režiséři, její ironický humor jim prý bude chybět

Číst článek

Před filmovou kamerou dostala první velkou příležitost ve špionážním dramatu Smyk, proslavila se rolí ve filmu Světáci, který v roce 1969 režíroval její životní partner Zdeněk Podskalský.

V 70. letech ale nastala pro Jiřinu Jiráskovou nucená přestávka na jevišti i před kamerou. Na filmové plátno se vrátila po roce 1980 třeba ve snímku Trhák. Se šarmem dokázala zahrát nejenom poněkud lehčí dámu, ale také stárnoucí zdravotní sestru, která zaučuje svou mladší kolegyni do tajů lásky ve filmu Sestřičky Karla Kachyni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Portrét herečky Jiřiny Jiráskové připravila Eva Rajlichová

K nejznámějším snímkům Jiráskové patří i film Fany z roku 1995. Jednu z posledních rolí ztvárnila ve filmu Jiřího Stracha Vrásky z lásky.

Jiřina Jirásková se objevila i v řadě televizních seriálů. Diváci zřejmě nezapomenou na roli Hany Bornové v seriálu Sňatky z rozumu nebo Pojišťovně štěstí.

Za své umění získala v roce 1998 cenu Thalia a prezident republiky ji vyznamenal medailí Za zásluhy. Byla také uvedena do Dvorany slávy v anketě Týtý.

Největší kamarádkou a filmovou kolegyní Jiráskové byla Jiřina Bohdalová. Shodou okolností obě dvě ocenil letos v březnu pražský primátor Bohuslav Svoboda stříbrnými medailemi hlavního města Prahy za celoživotní umělecké dílo.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Jiřinou Jiráskovou hovořil v pořadu Setkávání 2. května 2010 Robert Tamchyna.

„Já jsem s Prahou tak spojená, že je to pro mě nesmírná čest. Je pro mě skutečně velkým potěšením, že jsem to dostala právě s kolegyní, se kterou celé půlstoletí hraju, stýkám se, přátelím se a dokonce jsem kmotra jejího vnoučka,“ neskrývala dojetí Jirásková.

Jirásková byla také známá svojí láskou ke knihám. „Já jsem se teď rozhodla, že v jednom domě, který mě bude zajímat, založím knihovnu, protože já už nemám knihy vůbec kam dávat. Mně když dá někdo knížku, tak mi kanou slzy, protože si říkám – já ji zase někam zastrčím, kde nebude vidět, kde nebude žít,“ vysvětlovala.

V roce 1999 kandidovala v Praze do Senátu za ODS, s velkým náskokem ji ale porazil nezávislý kandidát a tehdejší majitel cestovní kanceláře Václav Fischer. Pojilo ji i přátelství s předsedou strany a pozdějším prezidentem Václavem Klausem.

Minutová hra s Jiřinou Jiráskovou

Číst článek

Český rozhlas 3 - Vltava zítra ve 21.30 mimořádně uvede hru Commedia finita od Viktorie Hradské. „Jsou to čtyři monology žen, které byly v kontaktu s Emou Destinnovou. Paní Jirásková tam hraje čtyři úplně rozdílné role, čtyři povahy. Všechno je propojeno s osobností Emy Destinnové,“ vysvětlil šéfredaktor stanice Lukáš Hurník.

ČRo 1 - Radiožurnál, Michaela Vetešková, Eva Rajlichová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme