Pětašedasát let Wima Wenderse
V sobotu 14. srpna oslaví pětašedesáté narozeniny jeden z nejpopulárnějších německých filmařů Wim Wenders. Jeho (nejen) režisérskou kariéru si připomeneme s Robertem Candrou - a ohlédneme se i za jeho návštěvou ve studiu Radia Wave během loňského Febiofestu.
Wim Wenders se narodil 14. srpna 1945 v Düsseldorfu. Původně holandské jméno Wim jeho rodičům úřady zamítly, protože to prý není „pořádné německé jméno", takže v jeho pasu nakonec stojí Ernst Wilhelm Wenders. V šedesátých letech krátce studoval medicínu a filosofii, než se rozhodl stát se malířem a odjel - kam jinam než do Paříže. Na akademii se tam sice nedostal, ale zato v té době objevil svou celoživotní vášeň pro film, který po návratu do Německa začal studovat.
Prvním Wendersovým celovečerním filmem byl černobílý snímek Léto ve městě z roku 1970. V něm se objevila řada témat, která pak Wenderse provázela celou kariérou - bezcílné hledání nebo snaha uniknout vnitřním démonům. Mezi jeho zásadní filmy patří například Stav věcí z roku 1982, za nějž Wenders obdržel Zlatého lva na festivalu v Benátkách, o dva roky mladší Paříž, Texas (Zlatá palma z Cannes) a Nebe nad Berlínem z roku 1987 (cena za nejlepší režii opět z Cannes). Je také režisérem známého dokumentu o kubánských hudebnících Buena Vista Social Club. Přestože Wendersovy filmy zhruba od poloviny devadesátých let postupně ztrácejí na kvalitě, je stále aktivním režisérem. Jeho zatím posledním snímkem je (v neobratném překladu) Přestřelka v Palermu z roku 2008. Takhle o něm mluvil s kolegou Tomášem Turkem při své loňské návštěvě v Radiu Wave.
Ačkoli jeho režisérská prestiž už není, co bývala, Wim Wenders je i respektovaným fotografem a autorem několika knih. Všechno nejlepší k pětašedesátinám!
Pusťte si také videozáznam části rozhovoru.