Před 30 lety zemřel legendární francouzský komik Louis de Funès

Francie si připomíná jednoho ze svých nejlepších herců všech dob. Před třiceti lety zemřel v nemocnici v Nantes Louis de Funès. Proslavil se řadou rolí ve snímcích od Fantomase, přes četníka ze Saint-Tropez až po jeden z nejpopulárnějších francouzských filmů všech dob - Velký flám. Hrál ve více než sto filmech. A kdyby neměl nemocné srdce, natočil by jich ještě více.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový pás | Foto: stock exchange

Je vlastně pozoruhodné, že Louis de Funès dokázal odehrát své role nervózních těkavých komiků bez ohledu na svůj zdravotní stav. Například u nás známý snímek Křidýlko nebo stehýnko točil jen na vlastní riziko, neboť ho žádná společnost nechtěla pojistit - v té době měl za sebou už dva infarkty.

Louis de Funès měl svůj zvláštní pozoruhodný styl a jeho talent byl objeven až v době, kdy mu bylo téměř padesát let. Průlom znamenal Četník ze Saint-Tropez, poté následovalo pokračování série a další filmy. Ve Fantomasovi byl jeho partnerem Jean Marais , který komika nesnášel a nikdy o něm neřekl nic dobrého - série se však povedla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzského herce Louise de Funèse připomněl ve vysílání Radiožurnálu zpravodaj ČRo v Paříži Jan Šmíd

Velký úspěch zaznamenalo také dobrodružství Rabína Jákoba, snímek, který by se dnes asi už nemohl natáčet. Velký flám se stal nejnavštěvovanějším filmem ve Francii všech dob a v kinech ho po čase překonal až Titanic.

U nás se snímky s tímto hercem staly populárními i díky nezaměnitelnému dabingu Františka Filipovského. Herec i kvůli svým zdravotním problémům vyhledával samotu, koupil zámek Clermont na Loiře a pěstoval tam růže.

Dnes je tomu přesně třicet let, kdy musel být kvůli slabosti převezen do nemocnice v Nantes, kde svému třetímu infarktu podlehl.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme