'Udělala jsem to schválně'. Berlinale uvádí film o popravené vražedkyni Hepnarové

Prestižní festival Berlinale uvádí český film Já, Olga Hepnarová. Snímek zahajuje jednu ze soutěžních sekcí berlínského festivalu – Panorama. Černobílý film přivádí na plátno osudy Olgy Hepnarové, popravené v 70. letech v Československu za vraždu osmi lidí. Sleduje její osudy a pátrá po příčinách činu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Já, Olga Hepnarová (foto Vladislav Škach) | Foto: Bonton Film

Filmem Já, Olga Hepnarová se českým i světovým divákům představuje debutující dvojice režisérů Petr Kazda a Tomáš Weinreb.

Téma se rozhodli zfilmovat černobíle a soustředit se na existenciální stránku života poslední popravené české vražedkyně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na festivalu Berlinale reprezentuje domácí kinematografii snímek Já, Olga Hepnarová o osminásobné české vražedkyni. Více publicista a spolupracovník ČRo Pavel Sladký

Olga Hepnarová je pohledem filmařů bolestný průsečík většího množství faktorů. Vliv na ni mají nehostinná 70. léta, domácí násilí, psychická nemoc, neujasněná sexualita, samota i převládající nepochopení okolí, kterému sama Hepnarová nevycházela vstříc. Nedokázala tlak na svoji osobu zpracovat a rozhodla se pro demonstrativní pomstu společnosti.

Hlavní roli svěřili režiséři polské herečce Michalině Olszańské, která v ní nejen podle Petra Kazdy obstála.

„Na casting přišla jako hotová Olga Hepnarová – oblečená ze 70. let, strhaná, jak rysy ve tváři, tak osobnostně. Zároveň splňovala předpoklady, které jsme do role chtěli – aby alespoň trochu byla podobná skutečné Olze Hepnarové, aby to byla dobrá herečka a aby do toho šla ‚po hlavě‘, aby se nebála osudu Olgy.“

Filmovému festivalu Berlinale letos dominuje téma migrační krize

Číst článek

Film Já, Olga Hepnarová čeká po světové premiéře v Berlíně ještě osm dalších projekcí. V českých kinech bude k vidění od 24. března.

Pavel Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme