'Velký herec malých rolí' Jiří Lír by oslavil 90. narozeniny
Pelhřimov je rodištěm mnoha zajímavých osobností. Na místním gymnáziu kdysi studoval herec a režisér Otomar Korbelář, bratři Oldřich a Lubomír Lipští, ale i nenápadný Jiří Lír. I když, ta nenápadnost se nedá brát až tak vážně - říkalo se mu totiž ‚velký herec malých rolí‘. A dnes by oslavil 90. narozeniny.
Byť hrál ve filmu Vesničko má, středisková jen vedlejší roli, diváci si jej dobře pamatují zejména díky scénce, v níž řeší s Rudolfem Hrušínským – ztvárnil ve filmu doktora – své zdravotní problémy. Končí Hrušínského slovy: „Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova a prohlídni si krematorium, ať víš, co čeho jdeš.“
Nemocemi soužený hospodský Rambousek v podání Jiřího Líra přitom do Pelhřimova klidně mohl odjet. V roce 1923 se tam totiž herec narodil.
„Jsem přesvědčen o tom, že Jiří Lír byl stržen svými kamarády a kamarády, bratry Lipskými,“ říká Jan Tomášek z Muzea Vysočiny v Pelhřimově.
Lipští na pelhřimovského souputníka nezapomněli. Zakládal s nimi pražské Divadlo satiry, kde se na jevišti setkal mimo jiné s Milošem Kopeckým nebo Stellou Zázvorkovou.
„Když se řekne Jiří Lír, vidím velice distinguovaného upraveného lokaje, který přináší čaj nějaké lady nebo nějakému lordovi.“
Na sklonku života se Jiří Lír věnoval umění, které zdědil po svém otci, uznávaném malíři.
„Pokud si dobře vzpomínám, v televizi jsem viděl rozhovor s Lubomírem Lipským – a v jeho pokoji, salonu, visel velký obraz pelhřimovského náměstí s lidičkami. Tento obraz Jiří Lír údajně nazval Pelhřimovský amarcord a každá figurka na obraze měla představovat konkrétní osobu,“ vzpomíná na herce Jan Tomášek.
Jiří Lír se objevil v celkem 180 titulech a byl spojený zejména s českou komedií. Na sklonku života také vydal vzpomínkovou knihu, kterou se sobě vlastním suchým humorem nazval Ve vedlejší roli Jiří Lír.