'Zlatí hoši' z Nagana se promění v loutky. O historickém úspěchu českých hokejistů vzniká film

Hokejisté Jágr nebo Hašek dostanou animovanou podobu. Režisér Pavel Sadílek točí animovaný film o olympijském turnaji století v japonském Naganu v roce 1998, kdy čeští hokejisté porazili ve finále Rusy. Vznikající film představili jeho tvůrci na karlovarském filmovém festivalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek na MFF v Karlových Varech chystaný animovaný film Nagano - zrození hrdinů. Na snímku s loutkou Jaromíra Jágra | Zdroj: ČTK

„Přepište dějiny, Česká republika vyhrála zimní olympijské hry v ledním hokeji,“ volal tehdy radostně do televizního mikrofonu komentátor Robert Záruba. Jeho slova obletěla celou republiku. Dnes se podílí na animovaném filmu Nagano - zrození hrdinů.

Jak vysvětluje, tvůrci si občas se skutečností trochu pohráli. „Na chviličku se ve filmu změní v takovou surrealitu lapačka Dominika Haška. Mluví na brankáře, koriguje jeho myšlenky a trošičku ho vede dál tím turnajem,“ popisuje.

„S lapačkou tam Dominik určitý problém měl, on měl ošklivě pochroumaný palec před turnajem, nikomu to neřekl a odchytal s tím celou olympiádu,“ připomněl Záruba.

Samotný Dominik Hašek tvůrcům filmu hodně pomáhá. Snaží se přispět konkrétními vzpomínkami a zakomponovat do scénáře i věci, o kterých se dodnes neví.

„O Naganu bylo už tolik věcí napovídáno, že nevím, jestli tam ještě dokážeme něco vytáhnout. Ale věřím, že právě momenty například z kabiny, o kterých se třeba jen psalo, možná dokážeme v tom filmu vytáhnout tak, jak byly, a lidé by to mohli v loutkách pak vidět třeba i naživo,“ naznačuje.

Loutky mají speciální kostřičku

Jako první dostal loutkovou podobu Jaromír Jágr. Vyrobit takovou loutku přitom podle výtvarníka a režiséra Pavla Sadílka není vůbec jednoduché.

„První loutka Jaromíra Jágra je ze speciálního silikonu, ale ve finále budou loutky malinko jiné. Mají speciální kostřičku, která má speciální klouby. Ty zajišťují, že veškeré části loutky umožňují jemnou animaci,“ popisuje.

Premiéru filmu Nagano - zrození hrdinů plánují tvůrci na rok 2018, k dvacátému výročí československého hokejového triumfu v Naganu.

Tomáš Pilát, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme