15 milionový příspěvek na Renčův film rozhádal dotační porotu Fondu kinematografie

Zásadní spor vypukl v Radě Státního fondu kinematografie. Ta totiž rozhodla, že dá na film Filipa Renče Lída Bárová 15 milionů korun, což je ale víc než polovina z vyčleněných 25 milionů na podporu snímků. Fond podpořil už jen další dva projekty – Abrhámův Když nemůžeš, přidej a Tenkrát v ráji Miloše Zábranského.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Filip Renč před natáčením

Režisér Filip Renč před natáčením | Foto: Michal Trnka

Někteří členové se od tohoto rozhodnutí Rady distancují s tím, že na podporu dalších filmařů pak zbývá málo nebo vůbec nic. Hlavní problém vidí rozzlobení radní v anonymní volbě, která podle nich dává prostor pro politický nátlak.

Anonymní hlasování je natolik komplikované, že i menšina může přehlasovat většinu a to je podle členky Rady Terezy Brdečkové problém.

„Tam jsou takové kategorie, které nemůžete změnit. Nemůžete dát Jan Svěrákovi nula za osobní profesionální kredit. To znamená, že zřejmě větší počet lidí tam tyto kategorie vyplnil neadekvátně, jinak by k tomuhle nemohlo dojít, protože tam bylo deset projektů, o kterých v diskuzi padlo, že jsou vlastně nejlepší,“ uvedla nespokojená Brdečková.

Přehrát

00:00 / 00:00

15 milionů na film Filipa Renče rozhádal dotační porotu Fondu kinematografie, podrobnosti zná reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana

„Aby nějaký film vyhrál na plné čáře, musí porotci ignorovat kvality jiného filmu i jiných tvůrců. V tomto případě museli ignorovat například Ivana Trojana, Jana Hřebejka nebo Roberta Sedláčka,“ vysvětlil reportér ČRo Lubomír Smatana.

Za rozhodnutím si ale plně stojí členka Rady Zdena Štěpánková, která prý raději podpoří větší částkou méně filmů, než aby ji drobila mezi víc snímků. Jakýkoliv politický tlak odmítá.

„Film Lída Bárová já jsem podporovala rok a půl, vždycky jsem o tom mluvila. Vždycky jsem říkala, že bych chtěla, aby vznikl projekt, na který přijdou lidi do kina.“

„Celý tři roky, co já jsem radní ve Fondu kinematografie, se snažíme proklamovat, že je lepší zaplatit první tři filmy, podle toho, kolik je peněz, v co nejvyšší částce,“ vysvětluje své stanovisko Štěpánková.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme