Agent Holec jde do rakouských kin, líčí příběh exstarosty Vídně Zilka v srpnu 1968

V Rakousku jde do kin film o aféře bývalého vídeňského starosty Helmuta Zilka. Ten měl kdysi údajně spolupracovat s československou Státní bezpečností pod krycím jménem Holec. Česko-rakouský koprodukční snímek vychází i z příběhu režiséra Jana Němce, který propašoval na Západ záběry sovětské okupace v srpnu 1968. V Česku se drama objeví v září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před Českým rozhlasem se natáčí akční scéna nového filmu Krycí jméno Holec | Foto: Miloslav Hamřík

Film Agent Holec se natáčel ve Vídni i v Praze. Některé záběry sovětské okupace vznikaly i u budovy Českého rozhlasu.

Zilkova údajná spolupráce s StB vzbudila v Rakousku největší pozdvižení před sedmi lety. Časopis Profil tehdy zveřejnil dosud neznámé dokumenty, které měly Zilkovy kontakty s komunistickou tajnou policií v Československu dokazovat.

V 60. letech byl Helmut Zilk moderátorem rakouské televize ORF. Uváděl živé vysílání takzvaných Městských rozhovorů, televizních diskusí s diváky na různá témata. Do Rakouska se vysílalo i z Prahy, a televize tak aspoň na chvíli prolomila železnou oponu.

Nový film se ale o historické události opírá jen volně a jeho příběh je fiktivní. Zilk se v něm dostává přímo doprostřed událostí srpna 1968. Špionážní linka příběhu se přitom pořád míchá s tou milostnou, řekl televizi ORF režisér filmu Franz Novotny.

„Myslím, že Zilk byl spíš holkař a kariérista. Železnou oponu využíval k tomu, aby mu na dveře ve Vídni neťukaly jeho dřívější české milenky. Přes hranice se k němu prostě nedostaly,“ připomíná.

Nový film má sice citlivý námět, zpracovává ho však způsobem, který nejspíš nespustí další skandál. Zatímco třeba vdova po Helmutu Zilkovi Dagmar Kollerová si v roce 2009 ostře stěžovala na zveřejnění dokumentů o Zilkovi a StB, dnes stejná paní nemá vážné námitky proti novému snímku. Film Agent Holec už viděla a prý se jí líbil.

ČRo, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme