Americký seriál M.A.S.H. slaví čtyřicáté narozeniny

Když se přesně před čtyřiceti lety poprvé na amerických obrazovkách objevil seriál o lékařích z korejské války, na žádný trhák to nevypadalo. Během deseti let vysílání se ale stal seriál velmi oblíbeným a poslední, 251. díl, sledovalo rekordních 125 milionů Američanů. Seriál M.A.S.H., kterému předcházela kniha a celovečerní film, si pak v 90. letech zamilovali i čeští diváci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M*A*S*H (Alan Alda, Mike Farrell a Harry Morgan), 1975

M*A*S*H (Alan Alda, Mike Farrell a Harry Morgan), 1975 | Foto: Wikimedia, public domain, CBS Television

Co postava, to charakter - infantilní Radar, výstřední Klinger, až nesnesitelně pohodový Hawkeye, dobrý táta Hunnicut, podlý sobec Frank, na povrchu jedovatá, uvnitř vřelá Margaret a mnoho dalších.

Tyto postavy z Mobilní vojenské chirurgické nemocnice se divákovi rychle dostanou pod kůži. Svižnost dodává seriálu od prvního dílu přítomnost pohotového humoru ukrytého v kulisách válečného utrpení, silným motivem je také rivalita mezi kapitánem Hawkeye Piercem s jeho kumpány a podprůměrným doktorem Frankem Burnsem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Připomeňte si historii seriálu M.A.S.H. i známé hlášky hlavních hrdinů

Představitel Pierce Alan Alda jako jediný z hrdinů seriálu nechyběl ani v jednom díle. Alda začal také postupně zasahovat do režie seriálu, takže kromě roviny jednoduchého sitcomu ze seriálu začínají prýštit také pacifistická či národně-sebekritická poselství.

To se prý ale nelíbilo tvůrci literární předlohy, vojenskému lékaři Richardu Hornbergerovi, který sloužil v Koreji a hlásil se k republikánům.

Z hlavních aktérů seriálu dnes žijí všichni kromě postav Franka Burnse, plukovníků Blakea a Pottera, který zemřel v prosinci ve věku 96 let. Většině ostatních hercům je kolem osmdesáti let.

Kromě Alana Aldy se stal veřejnou celebritou také Mike Farrell alias Hunnicut, který je kromě jiného bojovníkem proti trestu smrti.

Jan Prokeš, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme