Ani róby, ani šperky. To byl festival nekomerčního filmu v srbském Mečavniku

Nekomerční filmaři z celého světa i velké hvězdy filmu strávili tento týden v bundách a pohorkách v srbském Mečavniku na kultovním festivalu Kustendorf 2013. Už pošesté ho zorganizoval u sebe doma slavný balkánský režisér Emir Kusturica s rodinou a přáteli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kustendorf 2013

Kustendorf 2013 | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Unikátní festival nezávislého filmu zahájila jako tradičně dechovka a také jeho principál Emir Kusturica.

„Tento festival nemá jedinou reklamu a žádnou tady neuvidíte. Propaguje výhradně filmové umění. Daří se nám dávat dohromady mladé lidi, kteří věří, že film není jen vulgarita a komerce. Je to umění, o kterém mluvili Fellini nebo Tarkovskij, a jedním z jeho největších autorů byl Miloš Forman,“ uvedl slavný režisér.

Světový film podle Kusturici dnes trpí na jedné straně špatnými autorskými filmy, na které se dívá jen autorova rodina, a na straně druhé filmy, které jsou natočeny podle hesla „Čím hloupější, tím lepší“. „My bojujeme za návrat filmu 70. a 80. let, kdy film spojoval zábavu a umění,“ dodal Kusturica.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na filmový festival Kustendorf se do Srbska vydal zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Žádné červené koberce, večerní róby ani drahé šperky. Matrixová herečka Monica Belluci nebo Amélie z Montmartru alis Audrey Tatou si s sebou vzaly jen to nejnutnější. Na líčení nebo převlékání není v Kusturicově vesnici čas ani nálada.

Hlavním hostem byl čínský režisér Čang Ji-mou, mimo jiné autor zahajovacího ceremoniálu pekingské olympiády. Na Kustendorfu uvedl svůj film Květy války. Vrtulníkem s ním přiletěl i český kameraman Martin Šec, člen festivalové poroty. „Jsem tady podruhé, a atmosféra - kromě toho, že je méně sněhu - je stejná jako loni - výborná,“ svěřil se.

Vedle filmů a hudby přitahuje návštěvníky i prostředí Kustendorfu. „Je to ta nekomerční atmosféra,“ uzavírají Magda a Stanislav.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme