Anifilm v Třeboni zná své vítěze, bodovaly snímky ze zahraničí

Mezinárodní festival animovaných filmů v Třeboni pomalu končí, pořadatelé už bilancují. Rozdali ceny a počítají návštěvníky. Letos jich přišlo téměř 21 tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anifilm 2013 | Zdroj: ČTK

Od pátku diváci na Anifilmu shlédli 290 animovaných snímků, na workshopech si děti i dospělí zkusili vlastní animaci, poslechli si zajímavé hosty na besedách i prezentacích.

Tím nejdůležitějším jsou ale výsledky mezinárodní soutěže. Ceny si vítězové odnesli včera večer a některé z nich předala programová ředitelka Bára Příkaská.

„Co se návštěvnosti týče, tak nejnavštěvovanější byla Autobiografie jednoho lháře. To byly opravdu projekce k prasknutí a spousta diváků se na ně bohužel ani nedostala. Nicméně vítězným snímkem se stal film Městečko velkých duchů amerického režiséra Chrise Sullivana,“ jmenovala vítěze v kategorii celovečerních snímků.

Přehrát

00:00 / 00:00

S programovou ředitelkou Anifilmu mluvila o oceněných snímcích Romana Kostohryzová

„Je to film, který byl původně natočený na šestnáctimilimetrový filmový pás, vznikal neuvěřitelně dlouhých 15 let. A je to psychologické drama, které vypráví smutné a místy podivné příběhy třech postav žijících v městě plném továren,“ představila oceněný film Bára Příkaská.

Mezi celovečerními filmy pro děti si cenu odnesl francouzský režisér Jean-Christophe Dessant za snímek Den vran. „Jedná se o humorný a dojemný příběh chlapce, který se roky skrýval se svým poměrně tyranským otcem v lese a jeho otec mu zakazoval jakýkoliv kontakt s lidmi, s civilizací.“

V mezinárodní soutěži krátkých filmů bodoval snímek Otec, popisující komplikovaný vztah dětí a otců. Nejlepším filmem v československé soutěži studentských filmů pak porota zvolila dílo Cizinec studenta FAMU Martina Máje.

„Je to takový hořce satirizující snímek, která popisuje nás nomádský životní styl v komických zvratech, a je formálně velmi dobře zpracován, což porota ocenila,“ doplnila programová ředitelka Bára Příkaská.

Výsledky mezinárodního festivalu animovaných filmů v Třeboni už tedy známe, nicméně program pokračuje ještě i dnes. Až do půl šesté odpoledne mohou diváci shlédnout nejen vítězné snímky, ale i další, třeba večerníčky pro dospělé.

Martin Hromádka, Romana Kostohryzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme