Archivní film ukazuje, jak blízko bylo Rakousko k využívání jaderné energie

V nikdy nezprovozněné rakouské jaderné elektrárně Zwentendorf se našel unikátní archivní film, který Rakušany láká k používání energie z jádra. Vznikl asi 10 let před černobylskou katastrofou a některé výroky dnes působí přinejmenším úsměvně. Propagační snímek zároveň dokazuje, jak blízko bylo Rakousko vlastní jaderné cestě, než se jí dobrovolně zřeklo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velín v elektrárně Zwentendorf

Velín v elektrárně Zwentendorf | Foto: Vojtěch Berger

„Co když dojde elektřina pro dětské nemocnice?“ ptá se sugestivně vypravěč. Následuje záběr hřbitova se svíčkami.

Hrozba nedostatku elektřiny ostatně plní celou první polovinu filmu, občas i dost kuriózně. Například když fiktivní hlasatelka v televizi oznamuje, že se vysílání kvůli výpadku proudu přerušuje na tři hodiny, a jako náhradní program potmě doporučuje sex.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nedávno objevený archivní film ukazuje, jak blízko bylo Rakousko k využívání jaderné energie

Pak už legrace končí a začíná vážně míněná reklama na jádro – ankety s lidmi žijícími vedle jaderných elektráren i s nejmenovanými odborníky. Všichni shodně tvrdí, že se jádra nebojí a že se nikdy nemůže stát, aby jaderná elektrárna vybuchla.

V tu dobu bylo do havárie Černobylu ještě daleko. Nepředvídatelný byl ale i nejbližší vývoj přímo v Rakousku. Už krátce po natočení filmu stoupl odpor proti stavbě elektrárny natolik, že kancléř Bruno Kreisky vypsal referendum. Elektrárna za miliardy šilinků prý nesmí jen tak zrezivět.

O jediné procento ale prohrál. Prakticky hotový Zwentendorf i s navezeným jaderným palivem nikdy nezačal vyrábět elektřinu a Rakousko si vzápětí stavbu jaderných elektráren zakázalo i zvláštním zákonem.

Z dokončené, ale nikdy nespuštěné elektrárny se v průběhu let stala atrakce i školicí středisko, kde se trénují opravy a likvidace reaktorů. I běžný návštěvník se dostane do míst, která jsou v ostatních jaderných elektrárnách kvůli vysoké radiaci nepřístupná. Kromě toho se ve Zwentendorfu točí filmy a pořádají společenské akce.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme