Až příliš pastelové Mikulášovy patálie

Malý Mikuláš a jeho rošťácká banda provázejí mnohé od dětství. Krásnou naivitou, jemnou poezií i báječným naivním humorem, skrze nějž se svět jeví jako nekonečně laskavé místo. Hrdinové, jejichž autorství lze směle připsat jak spisovateli René Goscinnymu, tak ilustrátorovi Jeanu Jacquesovi Sempému, nyní pronikají i na plátna kin. Pro mnohé překvapivě ne jako animovaný film, nýbrž jako film hraný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikulášovy patálie | Foto: Hollywood Classic Entertainment

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELIU RECENZI!

Přehrát

00:00 / 00:00

Až příliš pastelové Mikulášovy patálie

Je vlastně škoda, že francouzští filmaři zvolili jakýsi vizuální hybrid mezi výtvarně stylizovanou podívanou a vážnou filmovou řečí. Pastelové barvy, uhozené fantaskní výjevy a úmyslné přehrávání korespondují mnohem více s pravidly moderní rodinné podívané, než s křehkou poetikou knižní předlohy. Rozhodně nemůže být řeči o tom, že by filmu chyběly ony lačné dětské oči, které z všedního dne dokáží udělat nevšední dobrodružství. Ale rozhodně mu chybí zápal a nepostižitelné básnictví překotného vyprávění malého kluka.

Příběh o tom, jak se malý Mikuláš začne smrtelně děsit narození bratříčka, slepili tvůrci jak ze známých knižních patálií, tak z několika groteskních prvků, v nichž se uplatní dynamický jazyk filmu. Knižní Mikuláš se bez chtěných a křečovitých gagů obejde, Tirardův film žel ne. A tak i když místy upřímně rozesměje bezelstnými glosami dětí i naprosto dětinským běsněním dospělých, je to pořád jaksi ošuntělé, předvídatelné a přízemní. Pastelově dobarvené exteriéry a interiéry přinášejí příjemné retro i onen nutný pocit bezpečí světa, v němž se všechno vyřeší v maminčině náručí. Ale jen málo momentů filmu dokáže tak geniálně vyjádřit střet dospělého a dětského pohledu, jako vyšetření Mikuláše a jeho přátel Rohrschackovým testem.

Mikulášovy patálie | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Převážně se totiž jedná o snímek až příliš dospělý svou snahou o zábavnost i nadhled za každou cenu. Jako rodinná podívaná patří Mikulášovy patálie k nadprůměru. Až příliš se však míjejí s podstatou knihy, kterou adaptují. V současnosti lze nicméně i to, že milovník originálu odejde z kina neuražen, pokládat za solidní úspěch.

Mikulášovy patálie | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Hodnocení: 60%

Vít Schmarc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme