Belgický snímek Stěhovavé ptáče získal dvě hlavní ceny na Zlín film festivalu
Zlatý střevíček Zlín film festivalu získal belgický film Stěhovavé ptáče. Příběh o přátelství zdravé a postižené holčičky dostal i Cenu Evropské asociace dětského filmu. Porotce oslovil hluboký příběh o přátelství a obětavosti.
„Příběh je o holčičce rozvedených rodičů, která dostane od tatínka k narozeninám vajíčko. To se jí moc nelíbí, ale když se káčátko vylíhne, uvidí jako první kamarádku hlavní hrdinky, vozíčkářku. Upne se na ni, ale rodiče s tím nesouhlasí. Když ptáče odvezou na farmu, dívky se ho vydají zachránit,“ popisuje děj filmu jeho producent Ring Prod.
Kamarádky začne hledat policie, ale děvčata se ukryjí. Otec hlavní hrdinky nakonec pátrání zastaví. Zjistí totiž, že snaha zachránit ptáče přerostla v potřebu postarat se jedna o druhou. I proto rozhodla mezinárodní porota o Zlatém střevíčku pro tento film, vysvětluje její členka Uschi Reichová.
Filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně vyvrcholil předáváním hlavních cen. Byl u toho také reportér Roman Verner
„Jsem moc ráda, že jsem mohla být v této porotě. Je to výrazný film, je to poetický film a je velmi zvláštní. Není to jenom zábavný snímek, ale je to významný pohled do dvou dívčích srdcí. Je opravdu velký, moc se mi líbil,“ uvedla.
Představitelka hlavní role Clarisse Djuroski je na rozdíl od své postavy málomluvná a skromná. „Doposud jsem nikoho postiženého neznala, ale během natáčení jsem poznala holčičku, která je na vozíku, a staly se z nás kamarádky,“ říká.
Po dvou cenách mají také filmy z Kuby a Afghánistánu
Režisér vítězného snímku, Francouz Olivier Ringer debutoval v 80. letech krátkometrážními filmy a videoklipy. Podílel se také na sérii satirických gumáků. Stěhovavé ptáče je jeho nejnovějším dílem a ve Zlíně za něj získal kromě Zlatého střevíčku za nejlepší hraný film pro děti také cenu poroty Evropské asociace dětského filmu (ECFA).
Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro mládež udělila porota kubánskému snímku Výchova, který uspěl i u ekumenické poroty. Dvě ocenění si odnáší také tvůrci afghánského filmu Mina, a to Cenu Miloše Macourka za nejlepší mládežnický herecký výkon v kategorii hraného filmu pro mládež a speciální cenu ekumenické poroty.