Berlinale slibuje skvělé filmy i skutečné filmové hvězdy

Western bratří Coenových ‚Opravdová kuráž‘ se postará o zahájení Berlinale. Už jedenašedesátý ročník filmového festivalu letos nabídne 385 filmů, návštěvu řady slavných filmových hvězd i nové filmové trendy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlinale 2011 | Foto: Klára Stejskalová

Bratři Coenové se vrací do Berlína po 13 letech. Tehdy si získali diváky filmem Big Lebowski. Jejich nový western už získal deset oskarových nominací. I v tomto snímku hraje Jeff Bridges, který se stejně jako autorské bratrské duo ukáže na červeném koberci osobně.

Ze slavných jmen do Berlína míří třeba i Collin Firth. Mezi novináři se nejvíce mluvilo o přítomnosti Madonny, která chtěla soutěžit se svým novým filmem o králi Eduardovi VIII. Nakonec ale představí jen tříminutovou ukázku z filmu.

Berlinale jde s dobou. Hledání nových forem, uvedení čtyř filmů v 3D formátu, je jednou z cest, kterou se podle ředitele Dietera Kosslicka Berlinale v 61 roce svého trvání vydává. Nezapomíná se ani na tradice. Čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo letos dostane osmdesátiletý Armin Müller-Stahl, jeden z nejslavnějších německých herců všech dob.

K vidění budou i české filmy - hraný dokument Nesvatbov, český film slovenské režisérky Dům a Osmdesát dopisů Václava Kadrnky. Promítnuty budou ale pouze v menší nesoutěžní sekci Forum. Se svým režisérským debutem Odcházení se představí i Václav Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Stejskalové z Berlína

Během desetidenního festivalu bude uvedeno 385 snímků z 58 zemí.

O držiteli Zlatého medvěda rozhodne porota vedená herečkou Isabellou Roselliniovou. Vybírat bude z 16 filmů.

Do německé metropole ale nedorazí jeden člen poroty - íránský režisér Džafar Panahí. Režim v Teheránu ho za film o násilnostech po loňských prezidentských volbách v Íránu odsoudil k šesti letům vězení. Jeho židle zůstane podle ředitele festivalu Kosslicka prázdná.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme