Beroun se stal potřinácté centrem české filmové a televizní tvorby

Už od roku 2000 se v Berouně rozdávají Trilobiti, televizní a filmové ceny Českého filmového a televizního svazu. Mezi oceněnými mají nejvyšší kredit, což je vidět i na tom, jak každoročně přibývá celebrit v berounském kině Mír. Už příští rok by se akce měla konat v jiné a větší městské budově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beroun se stal centrem české filmové a televizní tvorby. Potřinácté se zde rozdávaly ceny Trilobit

Beroun se stal centrem české filmové a televizní tvorby. Potřinácté se zde rozdávaly ceny Trilobit | Foto: Pavel Paluska

„Tlačíme na radnici, aby byly větší prostory. Oni nám slíbili, že koupí nějaký společenský objekt, ve kterém budou velké prostory. Tím pádem se tam vejde více lidí, hlavně domácích. Což je potřeba, abychom s Berounem srostli. To je náš hlavní úkol na příští rok,“ říká jeden z hlavních organizátorů, režisér Jaroslav Černý.

Berounské Kino Mír je sice zrekonstruované, ovšem jeho 160 míst nestačí, a to ani hostům slavnostního večera, ani dětem, které chodí na pravidelné dopolední promítání večerníčků a následnou soutěž o ceny.

„Na příští rok plánujeme, že vznikne dětská porota, která si sama bude oceňovat večerníčky, animované filmy, které děti zaujmou. Jak jsem totiž zjistil, dospělý to není schopen ohodnotit, protože tomu nerozumí,“ pokračuje Jaroslav Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

V berounském kině Mír natáčel Petr Kološ

V porotě by měly být děti z berounských škol. Jejich zástupce pak na slavnostním večeru předá dětského Trilobita. S dětmi měli diváci zkušenost i letos, to když 12letý syn herce Ivana Trojana Josef přebíral cenu za svého nepřítomného tátu:

„Vzkazuje vám, že film Ve stínu natočil rád, protože nemá rád komunisty.“ Jde o film Ve Stínu, který připomíná 50. léta.

Dalším kdo z podia promluvil, byl David Vondráček. Získal Trilobita za snímek Láska v hrobě. Je to dokument o bezdomovcích, kteří žijí v hrobkách na Olšanském hřbitově. Všem přítomným producentům připomenul, že původně se s ním žádný nechtěl o podpoře bavit. Tvůrci se posléze sami dostali do těžkých existenčních problémů.

„Je to takový pocit zadostiučinění. Pocit toho, že když se něčemu dá vůle, energie, a člověk do toho jde s ohromným nasazením, tak úspěch se nakonec dostaví,“ řekl Vondráček.

S tématem podpory filmů souvisela i historicky první udělovaná anticena. Zlatý Citron režisérka Olga Sommerová a kritik Vladimír Just jménem celé poroty udělili Václavu Klausovi:

„Za nepřehlédnutelnou nepodporu české kinematografie.“

Aktuální prezidentská volba se ostatně vinula celým večerem. Část z pozvaných umělců vyjadřovala své obavy, mnozí přišli na pódium s charakteristickou žlutou plackou, a někteří se dokonce ani neodstavili, protože, jak řekli pořadatelé, museli jet utěšovat Karla.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme