Blu Ray nebo DVD disky možná na čas zachrání malé biografy

Kvůli velkým investicím do digitalizace by v Česku mohly zaniknout až dvě stovky malých kin. Od příštího roku se bude většina filmové produkce distribuovat v digitálním formátu. Klasické celuloidové kopie budou už spíše výjimkou. Náhradním řešením by pro menší biografy mohlo být promítání z DVD nebo Blu Ray disků. I to má ale svá úskalí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekce na filmovém festivalu Jeden svět 2010. | Foto: Tomáš Adamec

„To, o čem všichni mluví, jaký je zvuk a jaké to má rozlišení, ale druhá věc je, že jak DVD, tak Blu Ray je bohužel amatérský formát, který je určený pro domácí užití. V podstatě ve chvíli, kdy to pustíte do oběhu, tak se velice často může stát, že se ta věc poškrábe. Jsou s tím špatné zkušenosti, ale přesto se snažíme těmto místům pomáhat a nabízet to jako alternativní zdroj,“ poznamenává producent Richard Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Eva Rajlichová zjišťovala, jak je to z digitalizací kin v Česku

Pro malá venkovská kina totiž představuje pořízení digitálního vybavení obrovskou částku, náklady se odhadují nejméně na jeden a půl milionu korun. Kina mohou požádat o příspěvek obec nebo Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Odborný publicista Ondřej Beck si myslí, že se ušetřit lze i jinak - kina si třeba nemusí pořizovat vybavení pro 3D projekce. „Mohou pominout třeba 3D, které je teď trochu na ústupu,“ říká Beck s tím, že na 3D filmy v poslední době nepřišlo tolik lidí, kolik se původně čekalo.

Nejasná budoucnost

Česká republika má aspoň kompletně digitalizované multiplexy. Podle Becka je na tom proto relativně dobře, i když vůči Evropě zde digitalizace probíhala s menším zpožděním.

„U nás v tuto chvíli máme 313 jednotlivých digitalizovaných sálů. Nejsme na tom nejlépe, protože severské země, kde je i méně kinosálů, jsou digitalizované komplet. Tuším, že Norsko je už stoprocentně hotové,“ uvádí Beck.

Problém ale je, že u digitální technologie se předpokládá životnost asi sedm až deset let. Poté existuje možnost, že se bude muset investovat znovu.

„Je to záležitost softwaru a jemného hardwaru, a tam zatím ještě nikdo neví, jakou to bude mít fyzickou výdrž. Jestli to je sedm nebo deset let a jestli to bude znamenat upgrade tak jako u počítače, anebo jestli to bude úplně jiná technologie, to v tuto dobu nikdo není schopen říct,“ říká Přemysl Šoba z kulturního domu v Teplicích.

Eva Rajlichová, Matěj Skalický, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme