Blu Ray nebo DVD disky možná na čas zachrání malé biografy

Kvůli velkým investicím do digitalizace by v Česku mohly zaniknout až dvě stovky malých kin. Od příštího roku se bude většina filmové produkce distribuovat v digitálním formátu. Klasické celuloidové kopie budou už spíše výjimkou. Náhradním řešením by pro menší biografy mohlo být promítání z DVD nebo Blu Ray disků. I to má ale svá úskalí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekce na filmovém festivalu Jeden svět 2010.

Projekce na filmovém festivalu Jeden svět 2010. | Foto: Tomáš Adamec

„To, o čem všichni mluví, jaký je zvuk a jaké to má rozlišení, ale druhá věc je, že jak DVD, tak Blu Ray je bohužel amatérský formát, který je určený pro domácí užití. V podstatě ve chvíli, kdy to pustíte do oběhu, tak se velice často může stát, že se ta věc poškrábe. Jsou s tím špatné zkušenosti, ale přesto se snažíme těmto místům pomáhat a nabízet to jako alternativní zdroj,“ poznamenává producent Richard Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Eva Rajlichová zjišťovala, jak je to z digitalizací kin v Česku

Pro malá venkovská kina totiž představuje pořízení digitálního vybavení obrovskou částku, náklady se odhadují nejméně na jeden a půl milionu korun. Kina mohou požádat o příspěvek obec nebo Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Odborný publicista Ondřej Beck si myslí, že se ušetřit lze i jinak - kina si třeba nemusí pořizovat vybavení pro 3D projekce. „Mohou pominout třeba 3D, které je teď trochu na ústupu,“ říká Beck s tím, že na 3D filmy v poslední době nepřišlo tolik lidí, kolik se původně čekalo.

Nejasná budoucnost

Česká republika má aspoň kompletně digitalizované multiplexy. Podle Becka je na tom proto relativně dobře, i když vůči Evropě zde digitalizace probíhala s menším zpožděním.

„U nás v tuto chvíli máme 313 jednotlivých digitalizovaných sálů. Nejsme na tom nejlépe, protože severské země, kde je i méně kinosálů, jsou digitalizované komplet. Tuším, že Norsko je už stoprocentně hotové,“ uvádí Beck.

Problém ale je, že u digitální technologie se předpokládá životnost asi sedm až deset let. Poté existuje možnost, že se bude muset investovat znovu.

„Je to záležitost softwaru a jemného hardwaru, a tam zatím ještě nikdo neví, jakou to bude mít fyzickou výdrž. Jestli to je sedm nebo deset let a jestli to bude znamenat upgrade tak jako u počítače, anebo jestli to bude úplně jiná technologie, to v tuto dobu nikdo není schopen říct,“ říká Přemysl Šoba z kulturního domu v Teplicích.

Eva Rajlichová, Matěj Skalický, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme