Bondovka Skyfall se promítá i v Číně. S tříměsíčním zpožděním a upravená

Zatím poslední bondovka Skyfall měla ve většině zemí premiéru už loni v říjnu, na plátna čínských kin se ale dostala až teď. Děj se totiž odehrává v Číně, konkrétně v Šanghaji a na Macau, film proto nejprve prošel rukama cenzorů. Čínští diváci tak budou ochuzeni hned o několik scén.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skyfall

Skyfall | Foto: Forum Film

Přijdou například o část filmu, kde neohrožený agent James Bond s tváří Daniela Craiga zneškodní čínskou ochranku.

Zmizela i scéna, která odkazuje na mučení v podání čínských bezpečnostních sil. A návštěvníci čínských kin neuvidí ani pasáž, která pojednává o dlouhé historii prostituce v Macau.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Asii Kateřina Procházková přiblížila, jak se čínská cenzura vyřádila na bondovce Skyfall

Podobné úpravy zahraničních filmů jsou v Číně běžné. Úřady ve jménu boje s morálně a politický škodlivým uměním svědomitě kontrolují veškerou kulturu, která do země přichází oficiálními cestami ze Západu.

Schvalování podléhá třeba i repertoár zahraničních skupin a zpěváků.

V kinech tedy Číňané původní verzi bondovky Skyfall neuvidí, v zemi ovšem už léta funguje černý trh s neupravenými filmy na DVD. Originální verzi už tedy možná vidělo více Číňanů, než kolik se jich chystá navštívit oficiální promítání.

Kateřina Procházková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme