Britský režisér Ken Loach si z Cannes odváží už druhou Zlatou palmu

Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film, dnes na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získalo britsko-francouzské sociální drama Já, Daniel Blake anglického režiséra Kena Loache. Francouzský herec Jean-Pierre Léaud dostal čestnou Zlatou palmu, která je mimořádným oceněním za celoživotní dílo. Udílením cen vyvrcholil 69. ročník prestižní filmové přehlídky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatou palmu si z mezinárodního filmového festivalu v Cannes odváží režisér Ken Loach za drama Já, Daniel Blake

Zlatou palmu si z mezinárodního filmového festivalu v Cannes odváží režisér Ken Loach za drama Já, Daniel Blake | Zdroj: Reuters

Loach získal už druhou Zlatou palmu. První si odnesl v roce 2006 za válečné drama Zvedá se vítr.

Druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, obdrželo francouzsko-kanadské drama Jen konec světa mladého kanadského režiséra Xaviera Dolana. Cenu poroty si z Cannes odváží snímek American Honey, který natočila britská režisérka Andrea Arnoldová.

Česká stopa v Cannes: V nesoutěžní kategorii Classics, v níž jsou promítány snímky velkých tvůrců světové kinematografie, byl letos k vidění československý snímek Ikarie XB 1 z roku 1963. Digitálně zrestaurovaný sci-fi film režiséra Jindřicha Poláka se nyní vrací i na plátna českých kin. Kromě toho byl do sekce Quinzaine des réalisateurs vybrán animovaný film Happy End studenta FAMU Jana Sasky.

Za nejlepší herecký výkon byli oceněni Íránec Šaháb Hosejní a Filipínka Jaclyn Joseová.

Cenu za nejlepší režii si vysloužili francouzský filmař Olivier Assayas a jeho rumunský kolega Cristian Mungiu.

Mungiu dostal ocenění za drama Bacalaureat a Assayas za fantasy horor Personal Shopper, který vznikl ve francouzsko-české koprodukci. Některé scény se natáčely v Praze.

Loni získalo Zlatou palmu filmové drama o přistěhovalcích ze Srí Lanky Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda. Velkou cenu loni porota udělila maďarskému dramatu z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Saulův syn režiséra László Nemese, které později získalo i Zlatý glóbus a Oscara. Cenu poroty pak dostalo sci-fi Humr řeckého režiséra Jorgose Lanthimose.

MFF Cannes - počty promítaných a soutěžních filmů | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme