Byly lepší české komedie dříve? Názory se různí

Když chceme jít do kina, většinou vybíráme něco veselého, něco co nás pobaví. Jednoznačně to vyplývá ze statistik návštěvnosti kin. Nemálo z nás pak ale odchází z kina tak trochu rozladěno - film nebyl tak vtipný, jak jsme čekali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projekce na filmovém festivalu Jeden svět 2010.

Projekce na filmovém festivalu Jeden svět 2010. | Foto: Tomáš Adamec

Zvlášť posmutnělí býváme, pokud snímek vznikl v Česku.

Vždyť autoři mají na čem stavět, myslíme si, v Česku se přece dobré komedie točily "odjakživa"...

Když se na dobrou tuzemskou komedii zeptáte herce a zpěváka Vojty Dyka, odpoví: Čtyři vraždy stačí drahoušku a Což takhle dát si špenát?

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory maldých herců i festivalových diváků na téma česká komedia zjišťoval kolega Petr Kološ

„Já myslím, že to byla zlatá éra českého filmu. Janžurová, Peterka, Zázvorková. Sovák. Když se podíváte na ty scény, to jsou nazkoušené divadelní scény,“ hodnotí Vojta Dyk.

Další herec, Jiří Mádl má taky v oblibě Čtyři vraždy stačí drahoušku. Když přijde řeč na to, že dřív byly filmy lepší, rozohní se:

„Abych řekl pravdu, tak úplně nesnáším tenhle názor. Hodnotíme určitý výtažek ze 40 let. Je jasné, že tam bylo 20 titulů. Ty se furt omílají a furt se o nich mluví.

My už jsme za těch 20 let tak deset neochvějně dobrých filmů dali dohromady,“ myslí si mladý herec. A dodává:

„Navíc tehdy byl tlak ideologie, dnes tlak peněz. Dnes se pracuje v jiném kontextu, tak jsem rád, že české filmy jsou a že jich je strašně moc.“

Vox populi

Ne všichni to na filmovém festivalu v Karlových Varech vidí stejně.

„Kdykoli jdu do kina na český film, tak se můžu zasmát, protože si myslím, že jsou směšné i samy sobě. Žádný kvalitní jsem v poslední době neviděl," Jiří Odvárka stojí před hotelem Thermal.

Jsme na filmovém festivalu v Karlových Varech. Sledujeme diskuzi o úrovni komedií v Česku. Míla Vlasák považuje za poslední vtipný film Pelíšky:

„To byl pro mě takový vtipný film. Poslední."

Do diskuze se přidává pan Ivan. Je mu evidentně víc než oběma předřečníkům dohromady.

„Mně jde o to, aby byl film dobrý a také jde o to, jakou mám náladu. Jestli si v té chvíli vyberu film veselý, nebo neveselý."

Pro českou komedii je typickým hrdinou chlap-ňouma

Číst článek

Že by filmové komedie ze 70. a 80. let byly lepší, si nemyslí. „Ale ten humor se mění," dodává.

Jan Čulík je bohemista a spisovatel. Učí na univerzitě v Glasgowě. Na českou kinematografii má dost neobvyklý pohled. Podle něj jsou české veselohry řemeslně sice pěkně zpracované, ale těžce stereotypní:

„Jeden z nejvýznamnějších motivů postkomunistického celého českého filmu, je, že filmy jsou o nemožných chlapech. Nenajdete jediného hrdinu ve všech 300 filmech, co vznikly v České republice nebo v Československu po roce 1989.“

Co si o tuzemské české veselohře myslíte vy? Opravdu je založená a nemožných mužích? A pokud ano, je to skutečně odraz české společnosti? Víc ve Speciálu Martina Veselovského z filmového festivalu v Karlových Varech.

Přímý přenos z přízemí hotelu Thermal začíná po zprávách v 17.00. Sledovat ho můžete také v přímém videopřenosu na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme