Carlos Saura letos oslavil 80. narozeniny, s jeho filmy se můžete setkat na Letní filmové škole

Slavný španělský režisér Carlos Saura letos oslavil neuvěřitelné osmdesáté narozeniny. Patří k nejslavnějším evropským filmařům, za svou kariéru zatím natočil více než čtyřicet filmů. Včera ho Asociace českých filmových klubů odměnila výroční cenou, kterou režisér převzal na zahájení Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carlos Saura v Uherském Hradišti | Foto: Eva Rajlichová

Asi nejznámějším dílem Carlose Saury je snímek Carmen. Jako mnoho dalších byl inspirován režisérovou velkou láskou, španělským flamencem.

„Pozor, flamenco není folklor, to bych chtěl zdůraznit, má schopnost neustále něco nového objevovat, nasát to do sebe, předělat to a najít formu způsobu tance a hudby. Myslím si, že to jediné, co je stejně mocné a zajímavé, je jazz," říká Carlos Saura.

Přehrát

00:00 / 00:00

O režiséra Carlose Sauru se na Letní filmové škole v Uherském Hradišti zajímala Eva Rajlichová

Carlos Saura si získal respekt mezi filmaři a také zájem publika, možná i pro svou otevřenost. Na rozdíl od většiny tvůrců totiž přiznal, že toho o české kinematografii moc neví. Na filmy se vlastně nerad dívá, a to i na ty vlastní.

„Představte si, že jsem natočil více než 40 filmů. Jednak nemám ve zvyku se na své filmy dívat znovu, samozřejmě řadu z nich jsem zapomněl. Ne, že bych jimi opovrhoval, jen se mi nelíbí se na ně dívat znovu," vysvětluje režisér.

Osmdesátiletá legenda španělské filmové produkce připravuje film 33 dní, který zachycuje vznik legendárního Piccasova obrazu Gernika. Hlavní roli si zahraje Antonio Banderas. Carlos Saura začne natáčet už letos v říjnu, zároveň prý ale pracuje na dalších dvou projektech.

Eva Rajlichová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme