Cenám BAFTA kraloval hollywoodský snímek La La Land. Zabodoval i britský film Já, Daniel Blake

Letošní ceny Britské akademie filmového a televizního umění (BAFTA) ovládl hollywoodský snímek La La Land. Snímek režiséra Damiena Chazella získal i trofej za nejlepší režii a nejlepší herečku v hlavní roli Emmu Stoneovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny Britské akademie filmového a televizního umění | Zdroj: Reuters

Kritiky vysoce hodnocený snímek, který vypráví příběh lásky jazzového hudebníka a herečky, tak pokračuje ve sbírání filmových cen, jež by mohl završit oscarovým triumfem na konci února. Dvaatřicetiletý režisér a autor scénáře Chazelle se před týdnem stal nejmladším nositelem ceny Asociace filmových režisérů (DGA). Počátkem ledna jeho snímek ovládl prestižní americké Zlaté glóby.

Dvě trofeje BAFTA v neděli získal film Místo u moře - cenu za nejlepší mužskou roli, kterou ztvárnil Američan Casey Affleck, a cenu za nejlepší scénář, která putuje do rukou jeho krajana Kennetha Lonergana.

Američanka Viola Davisová byla oceněna za nejlepší herečku ve vedlejší roli v sociálně laděném filmu o amerických černoších Fences (Ploty). Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Brit Dev Patel za působení v dramatu o indickém chlapci Lion (Lev).

Cenu za nejlepší dokumentární film obdržel snímek The 13th (Třináctý) režisérky Avy DuVernayové, který odkazuje na 13. dodatek ústavy USA, kterým bylo zrušeno v této zemi otroctví.

Na udílení cen BAFTA přišel i princ William a vévodkyně z Cambridge Kate | Foto: Reuters

Cenu za nejlepší britský film získalo sociální drama Já, Daniel Blake, které vypráví příběh padesátníka, jenž se po infarktu ocitne ve vyčerpávajícím procesu žádostí o sociální dávky.

Loni byl nejlepším filmem vyhlášen americký snímek Zmrtvýchvstání, který získal i další hlavní ceny. Trofej pro nejlepšího herce si odnesl představitel hlavní role Leonardo DiCaprio.

Podobně jako Zlaté glóby jsou ceny BAFTA považovány za předzvěst Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd, které budou uděleny 26. února v Los Angeles.

V obecenstvu při nedělním udílení cen BAFTA bylo mnoho celebrit včetně nejsledovanějšího páru britské královské rodiny - prince Williama, který je po svém otci Charlesovi druhým v pořadí následníků britského trůnu, a jeho manželky Kate.

William, který je předsedou BAFTA, předal takzvanou cenu přátelství za celoživotní dílo americkému režisérovi a herci Melu Brooksovi, kterého označil za „extrémně talentovaného“. Zažertoval si, že akademii již došli herci a proto se na pódiu nakonec zjevil i on. Devadesátiletý Brooks poděkoval akademii za „dobrý výběr“, což označil za obzvláště dojemné, protože šlo o Američana.

ČTK, Lukáš Řezník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme