Cenu Pavla Kouteckého získal dokument filmařů s mentálním handicapem

Dokument Pozemšťané, koho budete volit? zvítězil mezi stovkou přihlášených filmů a obdržel v Divadle Archa Cenu Pavla Kouteckého. Porota ocenila výjimečnost vítězného snímku, která spočívá mimo jiné v tom, že vznikl rukama tvůrců s mentálním handicapem pod vedením režisérky Lindy Jablonské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Linda Jablonská | Foto: Creative Commons licence 3.0 Unported, Tomáš Ruta

„Je výjimečný tím, že ho tvořili lidé, kteří nemají žádné filmové školy, jsou považováni většinou jen za jakýsi okraj společnosti, jsou mentálně postižení, ale pod vedením Lindy Jablonské natočili film, který vypovídá o naší skutečnosti mnohem víc než kdejaký televizní dokument,“ vysvětluje člen poroty, ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab přibližuje ve Stalo se dnes vítěze Ceny Pavla Kouteckého

Nominované snímky se minulý týden promítaly na veřejných projekcích. Organizátory překvapil velký zájem diváků, většinou pouze náhodných kolemjdoucích, i jejich vesměs pozitivní reakce. „Byly pro nás možná důležitější než těch, kteří jdou do kina už za nějakým účelem,“ přiznává Hrab.

Přestože je v České republice dokumentární film dobře zapsán, měl by podle Hraba vzbuzovat ještě větší zájem. O naší realitě totiž dokumentární snímky vypovídají více než hrané filmy. „Myslím si, že český dokumentární film je na vysoké úrovni a že má určitý specifický styl, který žádná jiná dokumentární škola na světě nemá,“ dodává.

Ondřej Houska, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme