Cenu Pavla Kouteckého získala Jana Ševčíková za snímek Opři žebřík o nebe

Filmovou Cenu Pavla Kouteckého určenou pro tvůrce dokumentárních filmů získala letos režisérka Jana Ševčíková za snímek Opři žebřík o nebe. Jeho hlavní postavou je kněz Marián Kuffa, který v jedné podtatranské vsi pomáhá potřebným – nezaměstnaným, drogově závislým, Romům, bývalým vězňům, ale třeba i dětem z dětských domovů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisérka Jana Ševčíková s Cenou Pavla Kouteckého. Vlevo je kameraman Jaromír Kačer

Režisérka Jana Ševčíková s Cenou Pavla Kouteckého. Vlevo je kameraman Jaromír Kačer | Zdroj: ČTK

Film, který režisérka natáčela pět let, je o vztahu Mariána Kuffy k těmto zdánlivě ztraceným existencím, ale také o vztahu těchto lidí ke Kuffovi.

Je hodně o obětavosti – divákovi chvílemi zůstává rozum stát nad tím, co všechno je Marián Kuffa ochoten pro své „ovečky“ udělat, zvlášť tehdy, když má na svou pomoc přinejmenším rozporuplnou odezvu.

Cena pojmenovaná po Pavlovi Kouteckém vznikla v roce 2007, a to především jako připomínka tohoto tvůrce, který patřil k nejvýznamnějším českým dokumentaristům a který v roce 2006 tragicky zahynul.

Zakladatelé určili ocenění Kouteckého pokračovatelům, „trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy dokumentárním filmem“, jak se píše na webových stránkách Kouteckého ceny.

Jana Ševčíková dnes v Divadle Archa cenu přebírala s o to větším dojetím, že byla spolužačka Pavla Kouteckého z FAMU.

Letos byla cena udělena podeváté. Při organizování spojily síly Nadace Film a sociologie, Divadlo Archa v Praze a Mezinárodní festival lidskoprávních filmů Jeden svět.

Tomáš Pilát, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme