Ceny filmové kritiky ovládl snímek Já, Olga Hepnarová. Filmem roku je Rodinný film

Ceny české filmové kritiky jsou rozdány. Ve čtyřech kategoriích zvítězili tvůrci česko-polského dramatu Já, Olga Hepnarová. Dvě ocenění si odnesl i Rodinný film režiséra Olma Omerza.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michalina Olszańska

Michalina Olszańska | Zdroj: ČTK

Rodinný film získal cenu pro nejlepší film uplynulého roku a cenu za scénář pro dvojici Olmo Omerzu a Nebojša Pop-Tasić.

Nejvíce nominací měly snímky Já, Olga Hepnarová a Rodinný film. Právě ty pak také svedly velmi těsný závod o cenu za nejlepší film.

„V kategorii nejlepšího filmu rozhodoval až poslední bod. Kritici dali už v prvním kole najevo, že tyto dva filmy jsou pro ně nejzásadnější. Na třetí místo se pak dostali Lichoužrouti, kteří jen o bod přeskočili Vlka z Královských Vinohrad,“ popsala za pořadatele Iva Přivřelová

Film Já, Olga Hepnarová získal celkem čtyři ocenění. Pro sošku si došla nejlepší herečka Michalina Olszańska, kameraman Adam Sikora i dvojice režisérů Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Ti zároveň dostali i cenu za objev roku.

Nominace na Oscary ovládl La La Land. Posbíral rekordních 14 nominací

Číst článek

V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Miroslav Hanuš z pražského Divadla v Dlouhé, který ztvárnil bachaře ve filmu Petra Václava Nikdy nejsme sami.

Nejlepším dokumentem byl vyhlášen Normální autistický film, ve kterém Miroslav Janek zachytil život pohledem pěti dětí, které společnost opatřila nálepkou „autista“. Na mezinárodním festivalu v Jihlavě loni získal hlavní cenu.

Letošní novinkou byla kategorie s názvem Mimo kino, které chtělo Sdružení českých filmových kritiků upozornit na filmy krátkometrážní nebo určené pro internetové vysílání. Premiérovým vítězem ceny se stal seriál Pustina z produkce HBO, podle scénáře Štěpána Hulíka a režie Ivana Zachariáše a Alice Nellis.

Vyhlášení cen proběhlo v pražském divadle Archa, slavnostním večerem provázeli herci Jana Plodková a Jiří Havelka.

Jan Řápek, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme