Češi jsou šašci, Poláci jsou více hrdí, hodnotí odlišné kultury režisér Jiří Menzel
České filmy a knížky jsou v Polsku pojmem. Na literárním festivalu v Sopotech u Baltu se proto letos věnují fenoménu právě polského čechofilství. Nabitý sál sopotské Státní galerii umění uvítal také režiséry Jiřího Menzela a Petra Zelenku.
Režiséři měli sice debatovat o tom, jestli je filmový scénář literárním útvarem nebo ne, diskuze se ale stočila k tématu, v čem spočívá kouzlo českých příběhů - psaných nebo filmových - pro polského diváka.
Podle Jiřího Menzela je to kvůli českému smyslu pro sebeironii. „Poláci si myslí, že když u toho má být humor, tak je to laciné. U nás v Čechách ale máme tradici dělat si ze všeho tak trošku srandu. U nás se to umění nebere tak vážně. A myslím, že to ty Poláky fascinuje,“ vysvětluje.
Proč mají Poláci rádi české filmy? O tom mluvil s režiséry Jiřím Menzelem a Petrem Zelenkou zpravodaj Vít Pohanka
„Život není tak vážný, jak se někdy zdá. Umění také není větší tím, že je vážnější. A v tomhle my máme tradici už od středověku, že se nebereme vážně a víme, že se přes všechno dokážeme dostat s legrací. Někdy nás to až ponižuje. Ale Poláci jsou hrdí, až jim i závidím. My jsme někdy opravdu jenom šašci.“
To, co jsou pro střední a starší generaci Poláků filmy Jiřího Menzela, jsou pro ty mladé snímky Petra Zelenky.
Ten se podle vlastních slov cítí v Polsku jako doma. „Jezdím do Polska tak dvakrát za rok. Už se z toho stal takový můj životní prostor. Poláci vynaložili velké úsilí na to, aby mě sem začlenili, a podařilo se jim to,“ říká režisér.
Poláci prostě mají české knížky i filmy pořád rádi. A literární festival v Sopotech je toho důkazem.