Česká a Slovenská televize uvedou cyklus dokumentů o životě lidí po rozpadu federace

Česká a Slovenská televize pro diváky připravily třináctidílný cyklus s názvem Celnice. Má nabídnout pohled na oba státy někdejší federace. Nebude to nostalgické vzpomínání, proč se Československo rozpadlo, ale spíš pohled na dnešní realitu. První díl obě televize odvysílají dnes večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Prokop má za sebou i politickou kariéru | Foto: Alžběta Švarcová

V televizním studiu Celnice jsou kromě diváků taky diskutující hosté, třeba slovenský investigativní novinář Tom Nicholson.

Moderátorská dvojice je ztělesněním Československa, na jedné straně hudebník Michal Prokop, na druhé Adéla Banášová, dnes asi nejpopulárnější slovenská moderátorka.

První díl startuje debatou na téma krize autorit, pak už ale začíná klíčová část cyklu, dvojice autorských dokumentů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nový cyklus Celnice se zaměřil Vojtěch Berger

„V roce 1993 začaly vznikat zákony, které byly v každé zemi inspirované něčím jiným. Za těch dvacet let jsme se vyvíjeli do nějakého tvaru,“ říká filmařka a producentka Tina Diosi, která přišla s nápadem cyklus natočit.

Podle ní jde o hloubkovou analýzu obou států.

Každý díl cyklu Celnice bude mít 90 minut. Dvojici dokumentů vždy doplní diskuze ve studiu, která bude podle ukázky prvního dílu hodně neformální. Pořad má totiž přitáhnout i mladé diváky, jak říká ředitelka 2. programu slovenské televize Marta Gajdošíková.

„Adéla svojí mladou zvědavostí a příjemnou drzostí, se kterou klade otázky, otevírá mnohá témata,“ chválí moderátorku Gajdošíková.

26 dokumentů ukáže Čechy a Slováky v řadě pohledů - jak fandí hokeji, jak si poradili s dědictvím komunismu, jak se chovají k cizincům nebo zda věří v boha.

Celnice se bude vysílat ode dneška každou neděli na 2. programech veřejnoprávních televizí. Na Slovensku vždy ve 20 hodin, v Česku zhruba o hodinu později.

Vojtěch Berger, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme