Česká centra oslaví Formanovo jubileum filmy i rozkradením tomboly

Osmdesátiny režiséra Miloše Formana slaví i české kulturní domy v zahraničí. Třeba České centrum ve Vídni si nejprve ověřilo, zda a jaké Formanovy filmy vídeňské publikum zná. V New Yorku zase slaví už od začátku února výstavou plakátů. A v Budapešti se vrátí do minulosti a Formanovy filmy promítnou ve známém artovém kině Teldi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MFF Karlovy Vary | Foto: Tomáš Adamec

Hoří, má panenko je jedním z Formanových filmů, který je i přes svůj specifický humor oblíbený i u zahraničního publika. České centrum v Madridu přichystalo k 80. narozeninám retrospektivu jeho filmů, výstavu i konferenci.

„Forman patří ve Španělsku mezi velmi respektované režiséry světového formátu. Festival evropského filmu Sevilla Formanovi v roce 2004 udělil cenu za celoživotní přínos světové kinematografii. Na Formanových filmech si místní publikum nejvíce cení jeho černého humoru a také jeho zpracování tématu osobní svobody, které prostupuje celou jeho tvorbou,“ vysvětluje ředitelka Českého centra v Madridu Věra Zátopková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Program akcí Českých center k jubileu Miloše Formana zjišťovala redaktorka Marie Sýkorová

„V přehlídce samozřejmě nechybí ani film Hoří, má panenko, který je u španělského publika velmi oblíbený pro svůj osobitý humor, který Španělé rádi přirovnávají ke svému režisérovi Berlangovi,“ říká šéfka madridského centra.

Tvorba Miloše Formana se španělskému publiku představí během celého roku a to nejen v Madridu, ale i ve Valencii a v Granadě.

„Protože narozeniny spadají právě na konec masopustu, tak jsme se rozhodli připravit pro naše diváky bohatý doprovodný program v karnevalovém stylu. Zahajujeme filmem Hoří, má panenko, po něm zahraje místní hasičská kapela, návštěvníci dostanou šanci rozkrást si tombolu,“ popisuje program Českého centra v Budapešti jeho ředitel Michal Černý.

Vídeňské publikum znalo spíše Formanovy snímky, které natočil v Americe. Proto se ve Vídni rozhodli představit i jeho ranou tvorbu ze 60. let. „Akci jsme nazvali Forman 80+ . Zatím máme za sebou první projekci Černého Petra z roku 1963,“ říká ředitel Českého centra ve Vídni Martin Krafl.

Už od začátku února se slaví v New Yorku výstavou plakátů. Tento týden navíc začala přehlídka Formanových filmů.

„První byl Amadeus, který byl tak našlapaný, že se nám ani všichni lidi nevešli do kina, což jsem sama byla překvapená, protože jsem si říkala, že už všichni ten film viděli. V rámci svátku Valentýna jsme dávali Lásky jedné plavovlásky,“ uvádí šéfka centra v New Yorku Pavla Niklová.

Právě v Českém národním domě na Manhattanu by lidé Miloše Formana mohli potkat, třeba na jedné z jeho projekcí. „Musím na něj ale prozradit, že spíše než za kulturními projekty chodí do národní budovy do hospody, takže tam se nám aspoň občas podaří se s ním pozdravit a popřát mu všechno nejlepší,“ tvrdí Niklová.

Marie Sýkorová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme