České filmy si z Cannes cenu neodvezou, diváci je však přijali s nadšením

O Zlatou palmu, hlavní cenu mezinárodního filmového festivalu v Cannes, letos soutěží 22 filmů. Mimo hlavní soutěž se představily i dva české snímky – animovaná Tramvaj Michaely Pavlátové a film Tambylles studenta pražské FAMU Michala Hogenauera. Podle publicisty Radovana Holuba vzbudily oba české filmy vynikající ohlasy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porota sekce Cinefondation na 65. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes | Zdroj: ČTK

„Ty filmy jsou mimořádně dobré a je ohromné, že v Cannes běží. Film od Michala Hogenauera běží v sekci Cinéfondation, která byla dneska uzavřena a bohužel film zůstal bez ceny. Michaela Pavlátová běžela v sekci Čtrnáctidenních režisérů mezi krátkými filmy,“ říká publicista Radovan Holub.

Podle něj vzbudily oba české filmy vynikající ohlas: „Film Tramvaj byl přijat úplně extaticky, lidem se opravdu moc líbil, tleskali a volali bravo. U Hogenauera to bylo trošku tišší, protože tam bylo trochu jiné publikum, ale to přijetí bylo také velmi dobré. Myslím, že opravdu udělali České republice čest.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle publicisty Radovana Holuba vzbudily oba české filmy v Cannes vynikající ohlas

Mezi filmy, které by podle Holuba měly získat Zlatou palmu, patří snímek Kena Loache Podíl andělům – film o whisky a člověku, který dokázal geniálně odhadovat její chuť, což mu nakonec zachránilo život.

„Taky bych jmenoval dánský film Thomase Vinterberga Lov, který je o vychovateli v mateřské škole, který se dostal neprávem do řečí a veřejného odsudku. Téma má trochu podobné s filmem od Hogenauera,“ říká publicista.

V soutěži letos nejsou žádné debuty a 16 z 23 soutěžních filmů jsou filmy režisérů, kteří už jsou v Cannes známí a měli filmy v soutěži. Čtyři filmy jsou dokonce od režisérů, kteří na festivalu už nějakou cenu získali.

„Z toho vyplývá, že filmy, které jsou v soutěži, mají velké distribuční šance. A ty šance mají minimálně v Evropě, možná v zámoří a já bych řekl, že tím pádem i v České republice,“ míní Radovan Holub.

Jan Richter, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme