České lvy ovládl film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka, získal 9 sošek

V pražské Lucerně se dnes večer už podvacáté předávaly výroční filmové ceny Český lev 2012. Nejúspěšnější byl snímek Ve stínu, který získal 9 ocenění z celkem 15 udělovaných. Slavnostním vyhlášením provázel držitel čtyř křišťálových sošek, herec Jan Budař.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českého lva za nejlepší film Ve stínu převzali producent Kryštof Mucha (vlevo), režisér David Ondříček (vpravo) a Ivan Trojan za nejlepší mužský herecký výkon.

Českého lva za nejlepší film Ve stínu převzali producent Kryštof Mucha (vlevo), režisér David Ondříček (vpravo) a Ivan Trojan za nejlepší mužský herecký výkon. | Zdroj: ČTK

Drama Ve stínu zvítězilo v kategoriích nejlepší film, režie, scénář, hlavní mužský herecký výkon (Ivan Trojan), hudba, zvuk, nejlepší výtvarné řešení, střih a kamera.

Snímek Ve stínu si už před několika týdny stejně úspěšně vedl i na Cenách české filmové kritiky. Obě ocenění režiséra Davida Ondříčka těší.

„Mě ceny kritiky strašně překvapily. Tohle mě až dojalo. Upřímně řečeno Českého lva považuji za nejvíc, co tu může člověk získat. Je to cena od kolegů," říká oceněný režisér.

„Tušil jsem, že bychom mohli dostat nějakého lva, ale že jich dostaneme tolik, to jsem netušil," dodal.

Už pátá soška je zvlášť významná pro herce Dejvického divadla Ivana Trojana:

„Když jsem získal ty čtyři předchozí lvy, tak nezískaly ty filmy hlavní cenu. Když získal sošku film Karamazovi, tak já jsem za hlavní cenu nezískal Českého lva. U tohoto pátého lva byl oceněn i film, tím je pro mě výjimečný.“

Cenu za hlavní ženský herecký výkon si odnesla Gabriela Míčová, kterou znají dobře spíš asi divadelní fanoušci. Čeští filmoví a televizní akademici ocenili její výkon v Hřebejkově adaptaci divadelní hry Odpad město smrt.

„Mám z toho velkou radost. Na roli vzpomínám s láskou a na celé divadlo, kde to vlastně celé vzniklo a skončilo.“

Z nominačního večera Českých lvů vyšel nejlépe snímek Bohdana Slámy Čtyři slunce, který dnes mohl získat celkem 12 křišťálových sošek včetně nejprestižnějších kategorií nejlepší režie a film, nakonec se však musel spokojit s jednou. Ondříčkova detektivka Ve stínu, která byla druhým nejúspěšnějším filmem nominačního večera, získala nominaci v 11 kategoriích, v devíti ji proměnila.

Komedie Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka získal sošku za vedlejší mužský herecký výkon Ondřeje Vetchého, v kategorii vedlejší ženský herecký výkon bodoval snímek Čtyři slunce. Nejlepším dokumentem se stala Láska v hrobě režiséra Davida Vondráčka.

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii dostal letos architekt Karel Černý, držitel Oscara za film Miloše Formana Amadeus. Cenu převzala jeho vnučka. Divácky nejúspěšnějším filmem se stala komedie Líbáš jako ďábel režisérky Marie Poledňákové.

Některá ocenění se v pražské Lucerně rozdávala už během nominačního večera na začátku února. Cenu filmových kritiků za dokument získal už zmiňovaný David Vondráček za snímek Láska v hrobě, z hraných filmů bylo oceněno právě Ondříčkovo drama Ve stínu.

Cenu za nejlepší studentský film dostal Jakub Kouřil z pražské FAMU za svůj snímek s názvem M. O. Nejlepším zahraničním snímkem byl podle akademiků francouzský film Nedotknutelní režisérů Oliviera Nakachea a Érika Toledana.

Cenu za nejlepší filmový plakát si odnesl Marius Corradini za plakát k snímku Ve stínu. Dokument Tomorrow Will Be Better od Martina Přívratského pak získal Cenu internetového portálu kinobox.cz.

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii obdržell filmový architekt a výtvarník Karel Černý. Cenu převzala jeho vnučka Tereza Nezbedová | Foto: ČTK

Přestože letos organizátoři českých lvů uvolnili pravidla a dokumenty mohly soutěžit s hranými filmy i v kategoriích kamera, střih, původní hudba či režie, žádný z dokumentárních snímků se do širších nominací neprobojoval.

Čeští lvi, ceny České filmové a televizní akademie, se udělují od roku 1993.

ČRo 1 - Radiožurnál, Eva Rajlichová, Michaela Vydrová, Simona Bartošová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme