Českého lva bude moderovat Lucie Bílá, favoritem je Odcházení

Zpěvačka Lucie Bílá, večer ve znamení filmů a hudby a projekce široká 21 metrů. To jsou hlavní lákadla letošního předávání cen Český lev. Křišťálové sošky si odnesou z pražské Lucerny ti filmaři, kteří svou prací nejvíc zaujali členy České filmové a televizní akademie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Bílá zvítězila v anketě Český slavík | Foto: ČTK

Lucie Bílá se představí tentokrát v trochu nezvyklé roli moderátorky. V historii Českého lva to bude teprve podruhé, co bude slavnostní večer moderovat samotná žena. Přípravu prý populární umělkyně nepodcenila.

„Pomalinku se dívám na všechny nominované filmy a dokumenty a jsem nadšená. Nevím, jestli si uvědomujete, kolik máme ve filmu mistrů, kolik je tady fantastických režisérů a herců. Těším se, že u toho můžu být a říct jim to do očí,“ vysvětluje Bílá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moderátorku večera a nominace Českých lvů představuje redaktorka Eva Rajlichová.mp3

Posledních 19 ročníků Českých lvů moderovali muži, jen jednou před lety Halina Pawlowská. „Říkal jsem si, že ženská energie by se měla opět na Českém lvu objevit,“ vysvětlil nápad obsadit do role moderátorky večera populární zpěvačku v Ranním Interview Petr Vachler, ředitel České filmové a televizní akademie.

Díky angažování populární zpěvačky, která patří k nejdražším českým umělcům, se paradoxně podařilo Vachlerovi ušetřit. A jak sám říká, Lucie Bílá bude večer uvádět za jednu korunu.

Členové České filmové a televizní akademie vybírali z 24 celovečerních hraných filmů a 17 dokumentů. Jsou mezi nimi sociální filmy, pohádky, komedie i dramata.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview byl ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler

Podle počtu nominací má největší šanci opanovat slavnostní předávání film zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla Odcházení. Lvů by mohl získat celkem dvanáct.

Desetkrát jsou nominovaná Poupata Zdeňka Jiráského. S osmi nadějemi jde do filmového souboje o křišťálové sošky Nevinnost Jana Hřebejka a Alois Nebel Tomáše Luňáka.

Nominovanými filmy jsou i Rodina je základ státu, Lidice, Vendeta, Perfect Days, Dům, Autopohádky nebo Fimfárum.

Silná konkurence je letos v kategorii nejlepší výtvarné řešení filmu. Do pětice nejlepších se probojoval i snímek Autopohádky. Je tam vlastně pět výtvarníků, kteří se sobě vzájemně nepodobají, a je tam i pět různých filmových technik. Takže ta rozmanitost je velká,“ říká jeden z animátorů Michal Žabka.

Cenu za mimořádný přínos české kinematografii převezme během slavnostního večera herec Josef Somr.

Jakub Viliš, Eva Rajlichová, mta, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme